دوره پاتفک روسی چیست

 

هر شخصی که قصد تحصیل در اوکراین را داشته باشد قبل از ورود به دانشگاه می بایست یک دوره آموزش زبان روسی که با نام پاتفک شناخته می شود را بگذرانند.

دوره پاتفک چیست؟ 

دوره پاتفک مدرکی است که از طرف دانشگاه بعد از گذراندن دروس زیست، ریاضی، فیزیک، شیمی، زبان های انگلیسی و روسی به دانشجویان می دهند که دوره آن یک ساله بوده و مدرک آن معادل مدرک دیپلم اوکراینی و همچنین معادل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی ایران می باشد.

کالج های دوره پاتفک معمولاً در تمامی دانشگاه های اوکراین برگزار می شود و به 3 زبان (روسی، اوکراینی، انگلیسی) تدریس می شوند. 

به دلیل وجود سفارت‌خانه‌های ایرانی در پایتخت کشورهای روسی زبان پیشنهاد ما برای تحصیل در دانشگاه های دوره پاتفک دانشگاه هایی است که در پایتخت هر کشور روسی زبان قرار دارد.

هزینه های تحصیل دوره پاتفک در دانشگاه ها بستگی به رشته انتخابی و دانشگاه متغیر است. جهت اطلاع بیشتر از قیمت ها در بخش تماس با ما می توانید با نمایندگان ما ارتباط برقرار کنید.

خوابگاه :

تقریباً تمامی دانشگاه ها از وجود خوابگاه برخوردار هستند. تنها خوابگاه با کیفیت در اوکراین را می‌توان خوابگاه تاراس شفچنکو نام برد و خوابگاه های دانشگاه های دیگر از کیفیت خوبی برخوردار نیستند و دانشجویان می توانند به صورت مشترک مسکنی را اجاره کنند که از نظر ما بهترین پیشنهاد است.

شرایط سنی ورود به دوره پاتفک :

برای ورود به دوره پاتفک شرط سنی حداقل 25 سال با مدرک دیپلم و حداکثر 30 سال با مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد وجود دارد. 

دوره پاتفک به چهار گروه تحصیلی تقسیم می شود که به شرح زیر می باشد : 

 1. پاتفک دوره های مهندسی برای ورود به رشته های فنی و مهندسی. 
 2. پاتفک دوره های پزشکی برای ورود به رشته های پزشکی.
 3. پاتفک دوره های انسانی برای ورود به رشته های انسان.
 4. پاتفک دوره های هنر برای ورود به رشته های هنری.

در صورت قبول نشدن دانشجو در دوره پاتفک چه باید کرد؟

 •  در صورت قبول نشدن دانشجو در دوره پاتفک برخی از دانشگاه ها اجازه برگزاری امتحانی دوباره را به دانشجو می دهد.
 • بابت امتحان دوباره دوره پاتفک معمولاً هزینه ای گرفته نمی شود اما برخی از دانشگاه ها به صورت جریمه مبلغی را در نظر می گیرند.
 • اگر دانشجو در امتحان دوباره دوره پاتفک قبول نشد می تواند یک سال دیگر تحصیل را تمدید کند و یا به کشور خود بازگردد.

واژه پافتور چیست؟

 • واژه پافتور در دوره های پاتفک به معنی تمدید دوره به علت قبول نشدن دانشجو در امتحان پاتفک و یا امتحان ندادن دانشجو به مدت یک سال است.
 • در دوره پافتور بعضی از دانشگاه ها تا 50% به دانشجو تخفیف می دهند که البته باز هم بستگی به موافقت دانشگاه مورد نظر دارد.

امکان تغییر دادن رشته تحصیلی و یا دانشگاه :

 •  دانشجو امکان این را دارد که دوره پاتفک خود را از رشته ای به رشته ای دیگر تغییر دهد البته به شرطی که در ترم اول دوره پاتفک خود درخواست را اعلام کند و بعد از پرداخت هزینه دانشجو می تواند در کلاس های جدید شرکت کند.
 •  تغییر دادن رشته مورد نظر در دوره پاتفک کاملاً به نظر دانشگاه ارائه دهنده دوره پاتفک بستگی دارد که معمولاً از طرف دانشگاه ها مخالفتی در این مورد صورت نمی پذیرد. 
 • اگر دانشجویی از دانشگاه دوره پاتفک خود ناراضی بوده و قصد بازگشت به وطن و پس گرفتن کامل شهریه یا نیمی از هزینه های پرداختی از دانشگاه را داشته باشد، از طرف دانشگاه هزینه ای به دانشجو برگشت داده نمی شود و دانشجو می تواند با دادن انصراف به کشور خود بازگردد. 
 • در صورتی که دانشجو از دانشگاه مورد نظر خود ناراضی بوده و قصد دارد دانشگاه خود را تعویض کند می تواند با گرفتن موافقت نامه از دانشگاه، دانشگاه خود را تعویض کرده و همچنین پرداخت مابقی شهریه از طرف دانشگاه به دانشجو کاملاً به نظر دانشگاه بستگی دارد.

تشکیل پرونده تحصیلی دانشجو درسفارت ایران در کشور اوکراین :

دانشجو بعد از ثبت نام در کالج های پاتفک بهتر است برای تشکیل پرونده در سفارت اقدام نماید. تشکیل پرونده در سفارت باعث می شود تا مراحل تأییدیه مدارک تحصیلی دانشجو به صورت مرتب انجام شود تا در زمان بازگشت به ایران پرونده دانشجو ارزشیابی شود.

دیدگاه شما چیست؟

تذکر: تگ های Html مجاز نمی باشد