سوغات اوکراین

 

هر زمانی که به مسافرت می‌رویم همیشه دوست داریم که از آن محیط یادگاری‌هایی را به همراه خود به خانه یا به عنوان هدیه به دوستان و آشنایان خود بدهیم. همیشه به دنبال صنایع دستی یا سوغات مخصوص آن شهر می‌گردیم. در این مطلب برخی از سوغاتی های معروف اوکراین را ذکر کرده ایم که می تواند بهترین انتخاب برای هدیه دادن باشد.

پتوهای دست‌بافت پشمی:

این پتوها در روستای Yavoriv در غرب کشور اوکراین بافته می شوند و بسیار لطیف و گرم هستند. پشم این پتوها از گوسفندان پرورش یافته در کوهستان های Carpathian است.

عروسک های چوبی ماتریوشکا:

این عروسک های چوبی مجموعه عروسک های تودرتوی که به ترتیب از کوچک به بزرگ داخل دیگری فرو می رود از کشور روسیه است چوب این عروسک ها از درخت زیرفون (کُپ) است و از اواخر سده 19 میلادی جزو نماد و هدایای یادگاری محسوب می شود.

روشنیک:

روشنیک یک نوع دستمال از جنس کتان گلدوزی شده و قالب دوزی شده است که در زمان های دور جزو آداب و رسوم سنتی مردمان روس بوده است و به مرور زمان به عنوان یکی از هدایای روسی بشمار می آید.

 

تخم مرغ عید پاک (Pysanka):

تخم مرغ های عید پاک با طرح های محلی سنتی کشور اوکراین تزیین می شوند این تخم مرغ ها که (Pysanka) نامیده می شوند از یک عنصر آیینی شامل تفکرات جادویی، فراخوانی خدایان و الهه سلامتی، عشق و ثروت هستند. روستای کاسامچ در دره کوه های کارپات واقع شده که بهترین نوع طراحی این تخم مرغ ها را می‌توان در این روستا یافت.

 

 

عروسک (Motanka Doll):

عروسک Motanka یکی از قدیمی ترین نوع عروسک دست ساز خانگی می باشد که سیم پیچ شده و بدون هیچ دوخت و دوزی ساخته می شود. در زمان های قدیم نماد باروری و زایمان بوده است اما امروزه نماد حکمت و مرزهای خانوادگی زنان است.

شکلات (Lviv Chocolate):

Lviv یکی از شهرهای غربی اوکراین است که از زمان قرون وسطی به دلیل قنادی ها و شکلات های آن معروف است. کارخانه Lviv یکی از قدیمی ترین کارخانه ها است که تولید آن تا به امروزه سنتی بوده و تمامی شکلات های آن توسط هنرمندان ساخته و دست ساز می باشند.

سرامیک تاتاری کریمه (Crimean tatar ceramics):

این سرامیک که توسط Rustem Skibin نقاشی و طراحی می شود. طرح های روی این سرامیک ها و سفال ها برگرفته از زیورآلات تاتارهای کریمه و سبک های سنتی آن زمان است. ترکیب رنگ آمیزی این آثار انعکاسی از ماهیت سرسبز کریمه است.

عسل پولتاوا (Poltava Honey):

عسل پولتاوا یکی از محبوب ترین عسل ها در اوکراین است که عطر و طعم آن مخلوطی از گندم سیاه، گیاهان و گل ساعتی است. منطقه پولتاوا یکی از مناطق اکولوژیکی و جزو پاک ترین مناطقی است که کشت زنبورعسل در آن به عمل می آید.

 

 لوازم آرایش طبیعی (Natural cosmetics “Yara” from Kosiv):

لوازم آرایشی Yara Naturals از مواد طبیعی تشکیل شده است و هر صابون و روغن آن دست ساز است. این لوازم آرایش تاریخ انقضا کوتاه مدتی دارد زیرا مواد نگه‌دارنده شیمیایی در آن وجود ندارد.

پنیر (Cheese from Selysjka Cheesefactory):

هدیه ای از کارخانه پنیر برای کسانی که عاشق پنیر هستند بهترین انتخاب است. پنیرهای کارخانه Nyzhnjie Selyshche با فن آوری سوئیسی ساخته می شود و مواد نگه‌دارنده در آن ها استفاده نمی‌شود. سه نوع پنیر در این کارخانه تولید می شود که نام های آن: Khust(خوست)، Selys´kyi(سلیشکی) و Narcissus of the Carpathians (نرگس کارپات ها) است که به‌غیراز اینکه غذای کاملی هستند با شراب نیز سرو می شود.

گردنبند (Hutsul zgarda):

این گردنبندها از نوع برنج می باشند که دست ساز نیز هستند. این جواهرات دارای فرهنگ پیش از مسیح باستان است که تزیینات آن برگرفته از پادشاهان قرون وسطی و نماد خورشید، ثروت و رفاه است. این نوع گردنبند عمدتاً امروزه به عنوان گردنبند محافظ گفته می شود که هدیه ای بسیار زیبا و منحصر به فرد است.

پیراهن دوزی شده (Vyshyvanka):

ویشینانکا یک نوع لباس سنتی و جزو نماد ملی کشور اوکراین است و از جنس کتان گلدوزی شده می باشد که مردم اعتقاد دارند این لباس ها نقش یک طلسم در برابر نیروهای تاریکی دارند. نقش گلدوزی روی قفسه سینه از روح انسانی، از بین بردن و ناپدید شدن مرگ محافظت می کند و گلدوزی روی شانه ها مخصوص آقایان است که نماد توانمندسازی و دفاع در مقابل دشمنان است.

 

Poltava whistler (svystunetsj):

عروسکی از جنس خاک رس، ساخته شده برای کودکان با طرح هایی به شکل حیوانات خانگی یا شخصیت های خنده دار و از رنگ های طبیعی برای رنگ شدن این اسباب بازی ها استفاده شده است.

دیدگاه شما چیست؟

تذکر: تگ های Html مجاز نمی باشد