فرهنگ کشور اوکراین

 

کشور اوکراین فرهنگی منحصر به فرد و متنوع دارد که در طول سال های گذشته تحت تأثیر همسایگان شرق و غرب قرار گرفته که معماری، موسیقی و هنر آن ها در کشور اوکراین تأثیر بسزایی داشته است.

فرهنگ ملی اوکراین:

فرهنگ ملی اوکراین یک فرهنگ بنیاد و پایه ای مردمی است. ادبیات و هنر به صورت یک علم حرفه ای در اوکراین به تدریج شکل گرفته است. اصالت فرهنگ اوکراین توسط ویژگی های فرایند تاریخی، جغرافیایی و همچنین تعامل با فرهنگ‌های قومی تعریف شده است. پذیرش مسیحیت در قرن 21 میلادی یکی از مهم‌ترین تصمیم تاریخی فرهنگ اوکراین می باشد.

آداب و رسوم:

آداب و رسوم کشور اوکراین تحت تأثیر مسیحیت ارتدکس که مذهب غالب در اوکراین است می باشد. بزرگ‌ترین کلیسای اوکراین، کلیسای ارتدکس است. دین Catholicism دومین دین شناخته شده در اوکراین می باشد و همچنین دین های پروتستانتیسم و یهودیت نیز در این کشور وجود دارد.

فرهنگ اوکراین در دوران کمونیستی:

دوران کمونیستی  در فرهنگ اوکراین  تأثیر زیادی داشته است. سبک کلاسیک سوسیالیستی معماری و هنر (رئالیسم سوسیالیستی) تقریباً 60 سال به عنوان تأییدیه هنر در اتحادیه جماهیر شوروی بوده است. رئالیسم سوسیالیستی در سال 1932 زمانی که (جوزف استالین) رهبر شوروی بود حکم " در بازسازی ادبیات و سازمان های هنری " را به تصویب رساند که این به آن معنا بود تمامی گروه ها و سازمان های ادبی و هنری باید از بین برود و بجای آن ها انجمن متحد حرفه ای خلاق جایگزین شوند و همین موضوع باعث از بین رفتن آزادی هنرمندان می شد. بعد از فروپاشی جماهیر شوروی، هنرمندان آزادی کار خود را به دست آوردند و می توانستند با سلیقه خود کار کنند.

غذاهای اوکراین:

غذا نیز بخش مهمی از فرهنگ کشور اوکراین می باشد که طی قرن ها توسعه یافته است. غذاها عمدتاً از محصولات کشاورزی ارگانیک می باشد که شامل گندم، جو، گندم سیاه که در روستاهای کارپات رشد می کردند و در مناطق جنوبی Podnistrovyi و در شرق Carpathians ذرت بسیار یافت می شد. سبزیجاتی مانند سیب زمینی، کلم، چغندر، پیاز، سیر و حبوبات نیز نقش مهمی در غذاهای اوکراین ایفا می کند. نان نقش بزرگی را در فرهنگ غذایی اوکراین دارد و نماد رفاه، مهمان نوازی و مهربانی است. نگرش احترام‌آمیز به نان، نسل به نسل منتقل شده است.

عروسی اوکراین:

عروسی های سنتی اوکراین در کلیساها انجام می شود و در این مراسم عروس لباس سفید و داماد لباس مشکی به تن می کند در برخی از روستاها این عروسی ها چند روز به طول می انجامد.

آداب مخصوص عروسی:

  • قبل از عروسی داماد با دوستانش به سمت خانه عروس می روند تا عروس را با پول معامله کنند که این مراسم را “Svatannya” گفته می شود.
  • خانواده داماد در خانه عروس “Svaty” نباید چیزی بیاشامند، بخورند و یا حتی بنشینند. زیرا به این اعتقاد دارند (اگر آن ها بنشینند بچه های عروس و داماد دیر شروع به راه رفتن می کنند، اگر چیزی بیاشامند بچه های آن ها الکلی می شوند و اگر آن ها چیزی بخورند کودکان آن ها دچار بیماری می شود.)
  • هنگام خروج عروس و داماد از کلیسا، عروس و همراهانش سبدهایی از شیرینی و سکه به کودکان و مهمانان هدیه می دهند.
  • داماد عروس را به روی دوش خود حمل می کند.
  • عروس دسته گل را به سمت دختران جوان و دم بخت پرتاب می‌کند.
  • روزهای چهارشنبه و جمعه اوکراینی ها برای عروسی انتخاب نمی‌کنند زیرا معتقد هستند کل سال را با ناراحتی سپری خواهند کرد.
  • پوشیدن حوله روشنیک (Rushnyk) روز قبل عروسی برای عروس نماد وحدت و شادی ازدواج جدا نشدنی است.
  • خوردن نان (Korovai) پیچیده در حوله (Rushnyk) یک سنت دیرینه است که عروس و داماد بدون دست زدن به نان باید از نان بخورند که اعتقاد بر این است که هر کسی لقمه بزرگ‌تر از نان بخورد رئیس خانواده خواهد شد.
  • Hirko یا تلخ در عروسی ها به معنی این است که زن و شوهر باید همدیگر رو ببوسند و این یک سنت تاریخی به شمار می آید.

موزیک اوکراین:

اکثر گروه های قومی موسیقی در اوکراین دارای سنت های خاص خود هستند. مشخصه اصلی موسیقی قومی در گروه ها، قومی یونانی می باشد. بخش عمده از ملودی آهنگ های محلی اوکراینی بر اساس مقیاس های یکسان با حالت دو بعدی است تنها ساختار ملودی آن ها با یک دیگر متفاوت هستند.

Troyisti muzykyجزو سازهای سنتی سازمانی اوکراین هستند که به معنی سه نوازنده می باشد که به طور معمول یک گروه را تشکیل می دهند.

ابزار سنتی موسیقی در اوکراین:

basolya (3-string cello)

lira (hurdy-gurdy)

sopilka (duct flute)

trembita (alpenhorn)

volynka (bagpipes)

buben (frame drum)

tulumbas (kettledrum)

resheto (tambourine)

drymba / varhan (Jaw harp)

kobza (lute)

bandura

violin

tsymbaly

fife

رقص های سنتی اوکراین:

اولین کالج حرفه ای موسیقی در سال 1738 در هلویوف اوکراین تأسیس شد که در آن بسیاری از آهنگسازان و هنرمندان درون امپراتوری روسیه ازلحاظ نژادی، اوکراینی و تحصیل کرده بودند. در این آکادمی به دانش آموزان نوشتن، آواز خواندن، ویولن و بانداژ خطی آموزش داده می شد.

Kozak

Kozachok

Hopak

Hrechanyky

Tropak

Kolomyjka and Hutsulka

Shumka

Arkan

Metelytsia

Kateryna (Kadryl)

Chabarashka

 

دیدگاه شما چیست؟

تذکر: تگ های Html مجاز نمی باشد