حقایقی در مورد کشور اوکراین

 

پایتخت کشور اوکراین شهر کی یف است یکی از مناطق گردشگری و دانشجویی در اروپای شرقی است. شهر کی یف از تاریخی غنی و همچنین از جاذبه‌های فرهنگی و طبیعی بسیاری برخوردار است و یکی از مهم‌ترین پایتخت های قاره‌ی سبز به شمار می آید. کشور اوکراین و پایتخت آن دارای حقایقی است که در زیر به این حقایق اشاره کرده‌ایم.

سنگین‌ترین سکه جهان:

سنگین‌ترین سکه نقره جهان با وزن 1000 گرم که در سال 2006 صادر شد متعلق به کشور اوکراین بود.

اولین قانون اساسی:

اولین قانون اساسی جهان توسط پلیپ اورلیک سیاستمدار اوکراینی در 5 آوریل سال 1710 میلادی ایجاد شد.

نقاش معروف:

پابلو پیکاسو با تعریف از آثار کاترین بلیوکور اوکراینی (1900-1961) می گوید" اگر ما یک هنرمند از این سطح داشته باشم می‌توانیم در مورد او صحبت کنیم"

زیباترین شهر جهان:

میخائیل بلگاکوف رمان نویس روسی در مورد قدیمی‌ترین شهرهای اروپا و پایتخت کشور اوکراین می گوید زیباترین شهر جهان کی یف می باشد.

زبان:

زبان اوکراینی دومین جایزه بر اساس معیارهای ملودی پس از زبان ایتالیایی را به دست آورد و همچنین سومین زبان زیبای جهان به ترتیب معانی فونتیک، واژگان، فریب شناسی و ساختار جمله که در سال 1934 در پاریس برگزار شد را به خود اختصاص داد.

ایستگاه مترو:

عمیق‌ترین ایستگاه مترو در جهان در کی یف پایتخت اوکراین واقع شده که عمق آن 105 متر است که آن را  آرسنال ((Arsenal یا (خط قرمز) می نامند.

مرکز اروپا:

مرکز جغرافیایی اروپا به‌عنوان یک شهر کوچک در اوکراین در غرب شهر Rahiv محسوب می شود که توسط کوهستان Carpathia احاطه شده است.

کوتاه ترین خیابان اصلی:

کوتاه ترین خیابان اصلی و هم‌زمان گسترده ترین و دیدنی‌ترین خیابان در شهر کی یف است که نام آن Khreshchatyk است و طول کل این خیابان 1225 متر است.

شهر قهرمان:

یکی از لقب های شهر کی یف " شهر قهرمان " است که این لقب را به دلیل مقاومت آن در مقابله با ارتش نازی‌ها در سال 1941 به خود اختصاص داده است.

مرتفع‌ترین مجسمه:

مجسمه مادرلند (Motherland) در شهر کی یف مرتفع‌ترین مجسمه یاد بود است که ارتفاع آن 63 متر  و به احتساب پایه‌ی تکیه گاهش به 103 متر می رسد.

کابین‌های کابلی:

کابین های کابلی دو منطقه از شهر کی یف را به هم وصل می کند و همین موضوع مورد توجه گردشگران زیادی قرارگرفته است.

7 اثر در یونسکو:

7 اثر از کشور اوکراین در سازمان یونسکو ثبت شده است که 3 تا از آن مانند: بنای تاریخی "پچرسک"(Kiev Pechersk)، کلیسای " برستف"(Church Of Berestove) و کلیسای "صوفیا"(Sophia Cathedral) در شهر کی یف می باشد.

دانشگاه پلی تکنیک:

دانشگاه پلی تکنیک شهر کی یف یکی از بزرگ ترین سازمان های آموزشی در اوکراین است که 42 هزار دانشجو را در 35 ساختمان خود جای داده است.

بلندترین ساختمان:

برج مخابراتی و تلویزیونی شهر کی یف با ارتفاع 380 متر جزو بلندترین ساختمان در کیف است که در سال 1973 ساخته شد.

سنگین‌ترین هواپیما:

سنگین‌ترین هواپیما در شهر کی یف توسط شرکت آنتونو ساخته شده که نام آن را Myria AN-225 نهادند. اکنون این هواپیما در ناوگان هوایی مسئول حمل بارهای فوق العاده سنگین و حمل شاتل‌های فضایی را به عهده دارد.

دیدگاه شما چیست؟

تذکر: تگ های Html مجاز نمی باشد