سالن های تئاتر و اپرا در اوکراین

 

 (National Opera House) خانه ملی اپرا:

خانه‌ی ملی اپرا در خیابان های Khmelnyts'koho و Volodymyrs'ka در میدان تئاتر واقع شده است. نخستین گروه اپرا با کارگردانی فردیناند برگر (Ferdinand Berger) در تابستان سال 1867 برگزار شد. در تاریخ 8 نوامبر سال 1867 روز تعطیلی و همچنین یک روز تاریخی برای فرهنگ اوکراین بود که برای اولین بار تئاتر ملی اپرا پرده نمایش خود را بالا برد. در تاریخ موسیقی اوکراین سال 1874 در شب کریسمس در خانه ملی اپرا برای اولین بار موسیقی توسط مایکل لیسنکو (Mykola Lysenko) اجرا شد در آن زمان زبان اوکراینی ممنوع بود و این اجرا یک قدم شجاعانه محسوب می شد و برای بار دوم در سال 1903 در شب کریسمس مایکل لیسنکو باز به روی صحنه رفت.

4 فوریه 1896 بعد از اینکه اجرای اپرا یوجین انگنین (Eugene Onegin) توسط P.Tchaikovsky به پایان رسید در ساختمان اپرا آتش سوزی توسط یک شمع به وقوع پیوست که در این آتش سوزی بهترین کتابخانه های موسیقی اروپایی، دکوراسیون‌ها و لباس ها سوختند. این اپرا در سال 1901 توسط معمار Victor Shreter بازسازی شد که طراحی بیرونی این اپرا به سبک رنسانس و طراحی داخلی آن به سبک کلاسیک با نام Viennese Modern بود. بیش از 8 دهه تئاتر ملی اپرا از لحاظ طراحی هیچ تغییری نکرد و جزو معتبرترین تئاترهای کی یف بود.

سال 1911 تزار نیکولای دوم (Tsar Nikolai) که برای مدتی در کی یف اقامت می‌کرد تصمیم به حضور در اپرا گرفت. او در نمایش "The Fairy Tale about the Tsar Saltan" با کارگردانی N.Rimsky-Korsakov حضور پیدا کرد. سال 1934 زمانی که کی یف پایتخت اوکراین شد خانه تئاتر سازمان‌دهی مجدد شد. بالای ورودی تئاتر مجسمه ای از شاعر و نویسنده بزرگ اوکراین تاراس شفچنکو (Taras Shevchenko) قرار گرفته است. در سال 1992 خانه تئاتر اپرای کی یف نشان ملی را دریافت کرد.

 Address: Volodymyrs'ka Str., 50

metro stop : "Zoloti Vorota", green line

(National Philharmonic Hall) سالن ملی ارکستر فیلارمونیک:

جامعه ملی فیلارمونیک یکی از قدیمی‌ترین جوامع در اوکراین است که ریشه آن به سال 1863 میلادی باز می گردد. اسم بنیان‌گذار جامعه ملی فیلارمونیک موسیقیدان حرفه ای اوکراین Mykola Lysenko که آهنگساز، نوازنده پیانو، کلکسیونر آهنگ های عامیانه و رهبر ارکستر بود، گرفته شده است.

 سالگرد تولد 120 سالگی و سالگرد مرگ 50 سالگی ارکستر معروف Mykola Lysenko در سال 1962 برگزار شد و در این روز ستون های سالن فیلارمونیک به نام این آهنگساز نام‌گذاری شد. ساختمان فیلارمونیک اوکراین جایزه بهترین معماری را نصیب خود کرده است.

بخش اصلی کنسرت در پایتخت اوکراین سالن کنسرت لسنوکو (Lysenko Concert Hall) است. در سال 1963 سالن ارکستر توسط آنتوان شاروف (Anton Sharoev) ویولونیست و رهبر لیسنکو (Lysenko) ساخته شد و خیلی زود جزو بهترین سالن های ارکستر در قلمرو Ussr سابق شد.

Address :Volodymyrs'kyi Uzviz, 2

metro stop : "Maidan Nezalezhnosti", blue line

House of Organ and Chamber Music: خانه ارکست و موزیکال

در طی سال‌های 1899 الی 1909 در سبک گوتیک بعد از پروژه رقابتی که بین معمار S.Volovskiy و معماران شهر کی یف Gorodetsky و E. Salya بود این کلیسا ساخته شد. تمام ساخت‌وساز این کلیسا با کمک های مالی داوطلبانه ساخته شد. این کلیسا در سال 1909 به نام سنت نیکلاس (Saint Nicholas) نام‌گذاری شد.

 بعد از سال 1917 میلادی در طی جنگ جهانی دوم ساختمان این کلیسا به شدت ویران شد. کلیسای جامع سنت نیکلاس در دوران شوروی به عنوان یک ساختمان KGB مورد استفاده قرار گرفته شده بود. بعد از سال های 1980 الی 1979 این کلیسا بازسازی شد و به خانه ارکست و موزیکال تبدیل شد.

اجزای ساختمانی آن نظیر پنجره ها از بالتیک (Baltics)، مبلمان آن از lviv و پارکت آن از استان ایوانو فرانکیوسک (Ivano-Frankivsk) سفارش داده شده است. بزرگ ترین سالن کنسرت این کلیسا توسط شرکت Riger-Kloss با طراحی منحصر به فرد ساخته شده است.

Address :Velyka Vasyl'kivs'ka (former Chervonoarmiys'ka) Str., 77

 metro stop: "Respublikans'ky Stadion", blue line

Kyiv (Kiev) State Operetta Theatre:

Operetta Theatre در سال 1932 تأسیس شده است. این تئاتر را قبلاً با نام تئاتر کمدی موسیقی کی یف (Kyiv Theatre of the Music Comedy) نام‌گذاری شده بود. این تئاتر در خانه سابق Troitsky توسط اسمک و آنتونوسکی (Osmak and Antonovsky) در سال 1902 ساخته شده است.

هنر و موسیقی دراماتیک در سال 1907 برای اولین بار در اوکراین به عنوان تئاتر ثابت توسط میکولا سادووسکی (mikola sadovsky) افتتاح شد. سیمون پتلیورا (Simon Petliura) مدتی به عنوان مدیر ادبی در این تئاتر مشغول به کار شد.

بر روی صحنه تئاتر بهترین خوانندگان اوکراین همچون: Mariya Zan'kovetska, Marko Kropyvnytsky و Panas Saksagansky به چشم دیده می شد. اولین تئاتر در این سالن توسط کارگردان لس کرباس (Les Kurbas) به نمایش گذاشته شد. سال 1966 این تئاتر به نام تئاتر دولتی اپرتا کیف (Kyiv State Theatre of Operetta) توسط بوریس شاروارکا (Borys Sharvarka) نام‌گذاری شد. این تئاتر بیش از 72 سال فعالیت خود در زمینه‌های نمایشنامه‌ای از جمله اپرای کلاسیک، کمدی و اجرای کودکانه به خوبی شناخته شده است.

Address:Velyka Vasyl'kivs'ka (former Chervonoarmiys'ka) Str., 53/3

 metro stop: "Respublikans'kiy Stadion", blue line

دیدگاه شما چیست؟

تذکر: تگ های Html مجاز نمی باشد