شهر کی یف اوکراین

 

کی یف (به اوکراینی: Київ) پایتخت کشور اوکراین و جزو بزرگ ‌ترین شهر اوکراین می باشد. رودخانه دنپیر از بین شهر کی یف عبور می کند و این شهر را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می کند.

تقسیمات کشوری کی یف:

کی یف دارای ادارات جدا و مستقل از استان کی یف بوده و درواقع می توان گفت به صورت مستقل و جداگانه اداره می شود.

فرهنگ، هنر و اماکن مذهبی:

کی یف مرکز فرهنگی، هنری، سیاسی، اقتصادی و علمی اوکراین بوده و بزرگان و دانشمندان زیادی در این شهر زاده و زندگی می کنند.

 شهر کیف در کنار اهمیت سیاسی و اقتصادی جزو مراکز مذهبی اروپای شرقی و مسیحیت ارتدوکس نیز می‌باشد. از اماکن مذهبی واقع در این شهر می‌توان به کلیسای جامع کیف، کلیسای سنت اندرو و کلیسای جامع رستاخیز مسیح نام برد.

مراکز سیاسی و دفاتر وزارتخانه ها:

مراکز سیاسی و دفاتر سفارتخانه‌های خارجی این شهر در منطقه گوامی اینوگیت و مراکز اداری شهر در منطقه استویاتوشنسکی قرار دارد.

اهمیت  شهرکی یف:

کی یف در شمال کشور اوکراین واقع شده و هفتمین شهر پرجمعیت اروپا پس از شهرهای استانبول، مسکو، لندن، سن‌پترزبورگ، برلین و مادرید است.

مادر شهر روسیه و منشأ اسم کی یف:

کی یف از قرون گذشته مرکز سلسله‌های پادشاه روس تبار بوده و در بین ملل روس زبان هنوز هم به عنوان مادر شهرهای روسیه نامیده می‌شود.

طبق افسانه‌ها نام این شهر از نام خاندان سه برادر که این شهر را بنا کرده اند گرفته شده است. با توجه به این افسانه و روایات مشابه، مورخان و باستان شناسان بر این عقیده‌اند این شهر احتمالاً در حدود اواخر قرن هفتم و اوایل قرن هشتم به وجود آمده است.

فرضیه دیگری نیز برای منشأ نام این شهر وجود دارد مبنی بر اینکه ساکنین اولیه آن کارگران بوده و لفظ کارگر به زبان روسی кияне) یا кияны) بوده و به‌صورت کیان یا کیانی تلفظ می شود که کارشان حمل و نقل و عبور از رودخانه دنپیر بوده است.

جمعیت شهر کی یف:

بر اساس آمارهای جمعیتی از ۱ ژانویه ۲۰۰۲ تا ۱ ژانویه ۲۰۱۰ جمعیت شهر کیف ۱۷۴٬۰۰۰ نفر افزایش یافته است. در ۱ دسامبر ۲۰۱۳ جمعیت کیف ۲٬۸۶۶٬۵۱۶ نفر بوده که طبق گزارش منتشر شده از سوی دولت نرخ رشد در کیف ۲٫۲ و کل کشور ۴٫۱۷- اعلام شد.

مترو:

متروی کی یف در سال ۱۹۶۰ تأسیس شده و هم‌اکنون دارای ۳ خط و ۵۲ ایستگاه می‌باشد.

دانشگاه های پزشکی در شهر کی یف:

_ دانشگاه پزشکی شفچنکو (مورد تأیید وزارت بهداشت).

_ آکادمی تخصصی علوم پزشکی کی یف شوپی کا.

_ دانشگاه ملی پزشکی بوگامولتس کی یف اوکراین.

دیدگاه شما چیست؟

تذکر: تگ های Html مجاز نمی باشد