آشنایی با کشور اوکراین

 

اوکراین از کشورهای اروپای شرقی است. (این کشور به زبان اوکراینی Українаو به روسی  Украина)نامیده می شود. کشور اوکراین از شرق به روسیه؛ از شمال به بلاروس؛ ازغرب به لهستان،اسلوواکی و مجارستان؛از جنوب غربی با رومانی و مولداوی هم مرز است و در جنوب آن دریای سیاه و دریای آزوف قرار دارد، پایتخت اوکراین کی اف و زبان رسمی کشور اوکراین زبان اوکراینی می باشد وزبان روسی نیز کاربرد گسترده ای دارد.

نوع حکومت اوکراین جمهوری بوده که از 24 استان تشکیل شده است ودارای یک بخش خودمختار(کریمه) نیز می باشد. پس از فروپاشی شوروی، اوکراین بعد از روسیه دارای بزرگترین ارتش در اروپا است. دین رسمی کشور اوکراین مسیحیت می باشد.

تاریخ کشور اوکراین:

تاریخچه زندگی انسان در کشور اوکراین به سال های قبل از میلاد مسیح باز می گردد، زمانی که در دوران نوسنگی فرهنگ کوکوتنی_تریپلی در منطقه وسیعی گسترش یافت که بخش هایی از اوکراین امروزی شامل تریپیلیا و تمام منطقه دنیپر و دنیستر را در بر می گرفت. در عصر آهن، این سرزمین محل سکونت کیمریها، سکاها و سرمتیها بود. بین سال های 700تا 200 قبل از میلاد نیز بخشی از سرزمین سکاها به حساب می آمد.

 بعدها، مستعمرات یونان باستان، روم باستان و امپراطوری روم شرقی، مانند تایراس، اولبیا و هرموناسا در اوایل قرن ششم قبل از میلاد در کنار دریای سیاه تأسیس شدند و در اواسط قرن ۶ بعد از میلاد رونق خوبی پیدا کردند.

جنگ جهانی دوم:

با شروع جنگ جهانی دوم این کشور از 1941 تا 1944 در اشغال آلمان بود.

استقلال:

اوکراین در 23 اوت 1991 استقلال خود را اعلام کرد و ایران در 25 دسامبر 1991 به عنوان اولین کشور استقلال اوکراین را به رسمیت شناخت.

پرچم  اوکراین:

پرچم کشور اوکراین برای اولین بار در سال 1992 در تاریخ 28 ژانویه به رسمیت شناخته شد و رنگ های آن از دو نوار آبی و زرد به صورت افقی تشکیل شده است .

نشان ملی اوکراین:

نشان ملی کشور اوکراین نیزه سه شاخه است که در سال 1992 جایگزین نشان رسمی جمهوری سوسیالیستی اوکراین شوروی شد. رنگ های این نشان نیز برگرفته از رنگ پرچم این کشور می باشد.

حکومت و سیاست:

نظام سیاسی اوکراین، جمهوری ترکیب شده نیمه پارلمانی، نیمه ریاست جمهوری است که در آن قوه مقننه، قوه مجریه و قوه قضاییه مستقل می‌باشند و رئیس جمهور در یک انتخابات عمومی برای ۵ سال به عنوان رئیس دولت انتخاب می‌شود.

نظامی:

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، اوکراین صاحب 780٫000 سرباز در خاک خود و سومین زرادخانه تسلیحات هسته‌ای در جهان شد. در ماه می1992 در حالی که اوکراین با تحویل تسلیحات هسته‌ای خود به روسیه برای دفن موافقت کرده بود،پیمان کاهش سلاح‌ها را امضا نمود تا به عنوان یک کشور بدون سلاح اتمی به عضویت در پیمان‌نامه منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای در آید.

پهناورترین کشور اروپایی:

اوکراین پس از روسیه پهناورترین کشور اروپاست. با ذخیره وسوسه انگیزی از معادن فلزی ارزشمند.

معادن فلزی اوکراین:

 • نیمی از آهن و فولاد کل شوروی از اوکراین است.
 • چهل درصد از کل سنگ منگنز دنیا در دوران شوروی از اوکراین صادر می‌شد.
 • به این فهرست، منابع ذغال سنگ، جیوه، تیتانیوم و نیکل را هم باید افزود.
 • در سراسر خاک اوکراین 8000 معدن از 90 کانی ارزشمند قرار دارد.
 • اوکراین یکی از مهمترین کشورهای معدنی دنیاست که هم از نظر تنوع و هم حجم ذخایر در دنیا کم‌نظیر است.

خاک سیاه:

 • اوکراین بر خلاف بیشتر کشورهای معدنی که کشاورزی خوبی ندارند دارای حاصلخیز ترین نوع خاک در کره زمین است که این خاک به نام خاک سیاه(سرزمین سیاه) معروف است البته این نوع خاک در روسیه و کانادا نیز یافت می شود.
 • اوکراین صاحب یک چهارم از خاک سیاه کره زمین است.
 • این خاک استثنایی و حاصلخیز، یکی از سرمایه‌های ملی اوکراین است.
 • کشاورزی در این خاک بدون کود انجام می‌شود و کشاورزان می‌گویند سربازان نازی در جنگ جهانی دوم این خاک را با خود به آلمان می‌بردند.

موقعیت ژئوپولتیک: (جغرافیای سیاسی)

 • موقعیت ژئوپولتیک (جغرافیای سیاسی) اوکراین هم برای غرب، بی نظیر است.
 • مرزهای اوکراین تنها 600 کیلومتر تا مسکو فاصله دارند.
 • در زمان جنگ سرد رسیدن پای غرب به این فاصله از قلب بلوک شرق رؤیا بود.
 • اوکراین یکی از سرنوشت سازترین حلقه‌های غرب در زنجیره مهار روسیه است.

گلوگاه انرژی اروپا:

 • اوکراین جزو گلوگاه انرژی اروپا است.
 • 25 کشور اروپایی، وارد کننده گاز از روسیه هستند و همه خط لوله‌ها به جز یکی از خاک اوکراین می‌گذرند و این به معنی این است که اوکراین گلوگاه درآمد گازی روسیه است.

جغرافیای کشور اوکراین:

اوکراین از چهل و چهارمین کشور بزرگ جهان و پس از روسیه دومین کشور وسیع در اروپا می باشد که مساحت آن 550/ 603کیلومتر مربع و 2,782 کیلومتر خط ساحلی است.

زمین‌های مسطح و دشت‌های حاصلخیز (استپ):

اوکراین از زمین‌های مسطح و دشت‌های حاصلخیز (استپ) تشکیل شده‌است که از میان آن‌ها رودخانه‌هایی چون دنیپر، سورسکی دونتس، دنیستر و بوگ جنوبی می‌گذرند و به دریای سیاه و دریای کوچک آزوف منتهی می‌شوند.

دلتا و کوه در اوکراین:

 در جنوب غربی اوکراین دلتای رود دانوب در مرز این کشور با رومانی قرار گرفته‌است. تنها کوه‌های این کشور بخشی از رشته کوه‌های کارپات می‌باشد که بلندترین نقطه آن در اوکراین، کوه هورلا است که 2,061 متر ارتفاع دارد و در شبه جزیره کریمه نیز رشته کوه‌های کریمه تا ساحل جنوبی کریمه امتداد دارد.

آب و هوای کشور اوکراین:

اوکراین دارای آب و هوای معتدل قاره‌ای است، هرچند در سواحل جنوبی کریمه شرایط آب و هوایی مدیترانه‌ای وجود دارد. بارش باران در نقاط مختلف اوکراین متفاوت است، بطوری که بیشترین میزان بارش در شمال و غرب این کشور صورت می‌گیرد و کمترین میزان بارش در شرق و جنوب شرقی است.

اقتصاد کشور اوکراین:

در زمان شوروی، اقتصاد اوکراین دومین اقتصاد بزرگ اتحاد جماهیر شوروی بود و یک بخش صنعتی و کشاورزی مهم به حساب می‌آمد.

پس از فروپاشی شوروی، اقتصاد اوکراین  به سمت یک اقتصاد بازاری تغییر کرد و به شدت محدود شد تا جایی که یک فرد معمولی زندگی بسیار دشواری داشت.

آموزش کشور اوکراین:

طبق قانونی اساسی اوکراین، تمام شهروندان اوکراینی از تحصیل رایگانی برخوردار هستند.

اوکراین دارای دانشگاه های بسیار زیاد است وهمچنین دارای رشته های تحصلی  بسیار زیادی است . رشته هایی مانند مکانیک ، برق کاملا کاربردی و هدفمند تدریس میشود ، دانشگاه های اوکراین دارای امکانات کامل و با تکنولوژی روسی و به سبک روسی کلیه رشته ها تدریس میشود.

جمعیت کشور اوکراین:

جمعیت این کشور بالغ بر 46,179,226 نفر می‌باشد با توجه به آن که بیشتر نواحی صنعتی در شرق و جنوب شرقی اوکراین واقع شده‌ است.

نژادها در اوکراین:

طبق سرشماری سال2001 اوکراین، 77٫8٪ از جمعیت اوکراین را نژاد اوکراینی و مابقی را نژادهای روسی (17٫3٪)، بلاروسی (0٫6٪)، مولداوی، تاتارهای کریمه (0٫5٪)، بلغارها (0٫4٪)، مجارستانی (0٫3٪)، رومانیایی (0٫3٪)، لهستانی (0٫3٪)، یهودیان (0٫2٪)، ارامنه (0٫2٪)، یونانی‌ها (0٫2٪) و تاتارها (0٫2٪) تشکیل می‌دهند.

دین و مذهب:

تا سال 988 میلادی ساکنین اوکراین فعلی نیز به مانند بسیاری از مردم اروپا بت‌پرست بودند ولی با پذیرش آئین مسیحیت از سوی پرنس ولادیمیر این کشور نیز مسیحی شد.

در سال 1054 به دنبال تکفیر متقابل پاپ روم و پاتریارک بیزانس، مذهب ارتدوکس توسط پاتریارک بیزانس به وجود آمد و کشورهای زیادی از جمله اوکراین ارتدوکس گردیدند.

بیشتر مردم اوکراین تابع کلیسای ارتدوکس بوده و اقلیتی تابع کلیسای کاتولیک می‌باشند که بیشتر ساکن نواحی غرب اوکراین هستند.

شاخه های دیگر مذهب در کشور اوکراین علاوه بر ارتدوکسها و کاتولیک‌ها، پیروان مذهب پروتستان و برخی فرق مسیحی دیگر نیز در اوکراین وجود دارند.

یهودیان هم دارای کنیسه‌های مختلف هستند (در کیف2  کنیسه) که مراسم مذهبی خود را انجام می‌دهند.

حدود 96٫2 درصد جمعیت اوکراین مسیحی هستند و پس از آن اسلام با 0٫7 درصد و یهودیت 0٫6 درصد و سایر ادیان 2٫5 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند.

زبان مردم کشور اوکراین:

زبان مردم اوکراین از گروه زبان‌های اسلاو شرقی است و شباهت زیادی به زبان روسی دارد. به عبارت دیگر لغات مورد استفاده در زبان اوکراینی بیشتر بر گرفته از زبان لهستانی است ولی دستور زبان آن به مانند زبان روسی می‌باشد. زبان روسی بیشترین رواج را پس از زبان اوکراینی در این کشور دارد. الفبای زبان اوکراینی نظیر زبان روسی سیریلیک می‌باشد و تفا وت میان این دو اندک است.

موسیقی و رقص مردم کشور اوکراین:

موسیقی بخش عمده ای از فرهنگ مردم کشور اوکراین را تشکیل می دهد.

 از موسیقی بومی سنتی گرفته تا موسیقی کلاسیک و مدرن راک، اوکراین لیست بلندی از موسیقی‌دان‌های برجسته‌ای چون چایکوفسکی و اوکآن الزی را در سطح بین‌المللی شناسانده‌است.

ورزش در اوکراین:

فوتبال

دو تیم مطرح دیناموکیف و شاختار دونتسک از قدرتهای برتر فوتبال این کشور می‌باشند که در مقاطعی در لیگ قهرمانان اروپا هم حضور داشته‌اند.

واحد پول کشور اوکراین:

واحد پول کشور اوکراین در گذشته (کاربوانت) بوده است که (گریونا ) در تاریخ 2 سپتامبر سال 1996 میلادی جایگزین آن شده است.

صنعت گردشگری در اوکراین:

اوکراین در رتبه بندی سازمان جهانی گردشگری از نظر تعداد گردشگران جایگاه هشتم را به خود اختصاص داده‌است. همچنین عجایب هفت‌گانه اوکراین از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری این کشور می‌باشند که از هفت بنای تاریخی و فرهنگی تشکیل شده‌است و شهرهای مهم توریستی آن کریمه، کی یف و خارکف می‌باشد.

اختلاف ساعت کشور اوکراین با ایران:

ساعت رسمی کشور اوکراین به وقت پایتخت این کشور (کی یف) و نسبت به وقت گرینویچ دو ساعت جلوتر است. اختلاف زمانی بین کشور اوکراین و ایران یک ساعت و نیم می باشد.

شبکه های مخابراتی و اینترنتی کشور اوکراین:

کشور اوکراین از لحاظ شبکه های اینترنتی سرعت بالایی در حدود 30 Mbpsدارد و همچنین خدمات مخابراتی این کشور در مقایسه با دیگر کشورهای جهان رتبه بالایی دارد و از لحاظ هزینه های خدمات اینترنتی و مخابراتی بسیار ارزان قیمتی برخوردار است.

دیدگاه شما چیست؟

تذکر: تگ های Html مجاز نمی باشد