ازدواج با تبعه اوکراینی

 

 یکی از راه های داشتن اقامت یا اخذ تابعیت در کشور اوکراین، ازدواج با تبعه  این کشور است. ازدواج یک شهروند اوکراینی با شهروند خارجی مطابق قانون ازدواج اوکراین تنظیم می شود و اخذ اقامت دائم به شهروند خارجی از طریق ازدواج با شهروند اوکراینی نیز مطابق قانون اوکراین در خصوص وضعیت حقوقی اتباع خارجی تنظیم می شود. در اوکراین هم مانند بسیاری از کشورها کسانی که تابعیت اوکراینی را به دست می آورند از حقوق و مزایای یکسانی با شهروندان اوکراینی برخوردار می شوند.

ازدواج با یک شهروند اوکراینی مزایایی دارد که به شرح زیر می باشد:

_ حق حرکت و اقامت آزادانه در خاک اوکراین.

_ عدم نیاز به گرفتن اجازه کار برای اشتغال (کار موقت، کار ثابت و منظم.)

_ حق برخورداری از خدمات مالی در اوکراین (کارت، حساب، اعتباری، وام ها و غیره.)

_ حق آموزش (از جمله آموزش و پرورش رایگان برای کودکان.)

_ حق کسب تابعیت اوکراین.

_ حق الحاق به خانواده (همسر، فرزندان و پدر و مادر.)

_ حق برخورداری از شرایط کاری مناسب (ساعات کار، استانداردهای ایمنی و بهداشت، حقوق تعطیلات.)

_ عدم نیاز به اخذ ویزا، پر کردن کارت های مهاجرت، گرفتن ثبت نام، پرداخت هزینه های کنسولی.

_ حق اخذ ویزا به کشورهای ثالث از اوکراین.

_ حق ورود با معافیت از حقوق گمرکی وسایل نقلیه (برای استفاده شخصی.)

_ حق برخورداری از حقوق بازنشستگی، کمک هزینه خانواده و امنیت اجتماعی (حداقل کمک درآمد، حقوق بازنشستگی، بهداشت و درمان رایگان و غیره.)

مدارک مورد نیاز ازدواج در اوکراین با شهروند اوکراینی:

_ گذرنامه خارجی که باید حداقل 1 سال اعتبار داشته باشد و به زبان اوکراینی ترجمه و در دفاتر خانه‌های اسناد رسمی تأیید شده باشد.

_ گواهی تولد (طبق قانون کشور محل تولد) به زبان اوکراینی ترجمه شود و در دفاتر خانه‌های اسناد رسمی اوکراین گواهی شود.

_ وضعیت تأهل کنونی (استشهاد مبنی بر مجرد بودن) داشتن گواهی مبنی برنداشتن مانعی برای ازدواج به زبان اوکراینی ترجمه و در دفاتر خانه‌های اسناد رسمی اوکراین تأیید شود.

پس از ثبت ازدواج، وزارت کشور اوکراین گواهی ازدواج که به زبان اوکراینی و تأیید شده می باشد را به شما اعطا می‌کند که این گواهی برای داشتن اهداف مهاجرتی مورد نیاز است.

پس از ازدواج، خدمات دولتی مهاجرت در اوکراین درخواست اقامت شما را با ویزای بلند مدت تیپ D صادر می‌کنند که این درخواست بر اساس گواهی ازدواج معتبر به شما داده می شود.

اخذ تابعیت اوکراینی:

پس از دو سال (دو بار ) تمدید اقامت یک‌ساله از طریق ازدواج می توانید درخواست اقامت دائم بدهید. بنا بر قانون مهاجرتی کشور اوکراین هیچ فردی مجاز به داشتن دو تابعیت نمی باشد و در صورتی که فرد پاسپورت اوکراینی بخواهد باید تابعیت ایرانی بودن خود را رسماً پس دهد و تابعیت اوکراینی داشته باشد.

برای اخذ پاسپورت هیچ شخص و ارگانی به طور قطع نمی تواند بگوید که شما پاسپورت خود را خواهید گرفت زیرا تمامی مراحل را سازمان اطلاعاتی اوکراین مورد بررسی قرار می دهد.

انتخاب نام خانوادگی بعد از ازدواج:

اشخاصی که با اتباع اوکراینی ازدواج می کنند می توانند نام خانوادگی مشترکی داشته باشند (نام خانوادگی زن یا شوهر) یا نام خانوادگی خود را حفظ کنند و یا می توانند از دو نام خانوادگی استفاده کنند.

دیدگاه شما چیست؟

تذکر: تگ های Html مجاز نمی باشد