معرفی فرودگاه بین المللی کی یف | Kyiv International Airport

 

 فرودگاه بین المللی کی یف

فرودگاه بین‌المللی کی یف ژولیانی (Kyiv International Airport) که بانام فرودگاه کی یف نیز شناخته‌شده است به‌عنوان یکی از دو فرودگاه مهم و اصلی شهر کی یف، پایتخت اوکراین فعالیت می‌کند. در ادامه با ما همراه باشید تا به تاریخچه‌ی این فرودگاه، اطلاعات، ترمینال‌های این فرودگاه، راه‌های دسترسی به آن و در انتها امکانات آن را موردبررسی قرار دهیم.

این فرودگاه علاوه بر اینکه جزو دو فرودگاه مهم و اصلی شهر کی یف است یکی از اصلی‌ترین فرودگاه‌های حمل‌ونقل هوایی در اوکراین نیز می‌باشد و همچنین به‌عنوان یکی از شلوغ‌ترین فرودگاه‌های تجاری نیز در اروپا شناخته‌شده است.

این فرودگاه ازنظر جابه‌جایی مسافر، دومین فرودگاه پر رفت‌وآمد کشور اوکراین محسوب می‌شود.

 این فرودگاه از سال 1923 ساخته و افتتاح‌شده است. در ابتدا این فرودگاه را به‌عنوان فرودگاهی نظامی افتتاح کرده بودند و تا سال 1934 این روند ادامه داشت که در همین سال این فرودگاه جز یکی از قطب‌های شرکت هواپیمایی ایرفلوت روسیه شد و به همین علت از کاربری نظامی خارج شد.

ترمینال فرودگاه پس از جنگ جهانی دوم یعنی در سال 1949 ساخته شد. در سال 1960 این فرودگاه تنها فرودگاه شهر کی یف بود.

پس از ساخت فرودگاه بوریس پل مسئولان فرودگاه و سازمان هوایی اوکراین تصمیم گرفتند که فرودگاه بین‌المللی کی یف تنها برای پروازهای داخلی در منطقه‌ی شوروی مورداستفاده قرار بگیرد.

در سال 1991 پس از فروپاشی شوروی، اوکراین به استقلال رسید و در همان زمان پذیرش پروازهای بین‌المللی به این فرودگاه مجدداً آغاز شد. با شروع سال 2000، پیشرفت‌ها و احیای این فرودگاه نیز آغاز شد.

 فرودگاه بین المللی کی یف

در سال 2011 میلادی شرکت هواپیمای ویز ایر که پروازهای ارزان‌قیمت را مدیریت می‌کند، تمامی پروازهای خود را از فرودگاه بوریس پول به این فرودگاه منتقل کرد که این امر باعث شد بین 5 الی 20 درصد مسافران این فرودگاه نسبت به سال‌های قبل افزایش یابند. این فرودگاه در سال 2012 میلادی هیچ پروازی را بدون تأخیر و یا حتی لغو پرواز انجام نداده است.

از ابتدای سال 2013 ترافیک مسافری این فرودگاه نسبت به سال قبل نزدیک به 3 برابر تعداد سال گذشته در پروازهای خارجی شد که این رقم برابر با 5 درصد افزایش در سفرهای داخلی این فرودگاه بود. از ماه ژوئیه‌ی سال 2013، ترویزو، مسکو و دورتموند محبوب‌ترین مقصدهای بین‌المللی از فرودگاه با سیمفروپل، دونتسک و اودسا در بین مقصد داخلی انتخاب شدند.

فرودگاه کی یف ژولیانی در 9 کیلومتری شهر کی یف و در نزدیکی منطقه ژولیانی قرار دارد و به همین علت فرودگاه کی یف را ژولیانی می‌نامند. فرودگاه کی یف دارای 3 ترمینال مسافربری برای پروازهای داخلی و خارجی است. فرودگاه A که به دو بخش تقسیم می‌شود و به پروازهای بین‌المللی اختصاص دارد و دو ترمینال دیگر نیز عمدتاً پروازهای تجاری و داخلی را انجام می‌دهند.

همان‌طور که گفتیم ویز ایر یک ایرلاین ارزان‌قیمت اروپایی می‌باشد که پروازهای زیادی به مقصد این فرودگاه انجام می‌دهد و قطب اصلی فعالیت‌هایش را در این فرودگاه قرار داده است. فاصله‌ی مرکز شهر کی یف با این فرودگاه زیاد نیست به مین علت می‌توان با استفاده از تاکسی، اتوبوس و کرایه اتومبیل به‌راحتی به هتل و مرکز شهر رفت.

 فرودگاه بین المللی کی یف

ترمینال‌های این فرودگاه:

این فرودگاه دارای 3 ترمینال مجزا از یکدیگر می‌باشد که آخرین آن در سال 2013 افتتاح شد. یکی از این ترمینال‌ها کاملاً به پروازهای داخلی اختصاص دارد و دیگری به پروازهای بیزنسی.

امکانات فرودگاه بین‌المللی کی یف:

برای شارژ لپ‌تاپ و یا گوشی همراه خود، مکان‌های بسیار گسترده‌ای در این فرودگاه تعبیه‌شده است.

در هر 3 ترمینالی که در این فرودگاه وجود دارد، رستوران‌ها، کافه‌ها و فروشگاه‌های مختلفی قرارگرفته است.

 فرودگاه بین المللی کی یف

راه‌های دسترسی به فرودگاه:

اتوبوس جزو یکی از ارزان‌قیمت‌ترین گزینه‌های حمل‌ونقل فرودگاه کی یف است بنابراین اگر طرفدار سفر ارزان هستید می‌توانید از اتوبوس استفاده کنید. در این فرودگاه مینی‌بوس‌های مختلفی به نام مارشروتکا (Marshrutka) حضور دارند که مسافران را به مرکز شهر کی یف می‌رسانند. همان‌طور که در مطالب بالا بیان کردیم فرودگاه کی یف ژولیانی تنها 9 کیلومتر با مرکز شهر کی یف فاصله دارد و با تاکسی در کمتر از نیم ساعت می‌توان به مرکز شهر رسید.

تاکسی یکی از بهترین، پرطرفدارترین و امن‌ترین گزینه حمل‌ونقل فرودگاه کی یف است که اکثر گردشگران تاکسی را ترجیح می‌دهند. ایستگاه تاکسی‌ها بیرون سالن پروازهای ورودی قرارگرفته‌اند که به‌محض خارج شدن از فرودگاه آن‌ها را خواهید دید. تاکسی‌ها به‌صورت 24 ساعته و در هفت روز هفته فعالیت می‌کنند.

دیدگاه شما چیست؟

تذکر: تگ های Html مجاز نمی باشد