آشنایی با فرودگاه بین المللی بوریسپیل

 

آشنایی با فرودگاه بین المللی بوریسپیل

اوکراین یکی از کشورهای اروپای شرقی است و پس از روسیه از پهناورترین کشور اروپای شرقی به شمار می رود. کشور اوکراین دارای معادن و ذخایر کم نظیری در دنیا است و طبق گفته ها حدود 8000 معدن از 90 کانی ارزشمند نیز در خاک اوکراین وجود دارد. بخش گسترده ای از تاریخ کشور اوکراین را موسیقی تشکیل می دهد، از موسیقی بومی سنتی تا موسیقی هایی که در سطح بین الملل مطرح هستند. شرایط جغرافیایی این کشور از لحاظ آب و هوای این کشور معتدل قاره‌ای است.

فرودگاه بوریسپیل یکی از بزرگترین فرودگاه های کشور اوکراین است که سفرهای داخلی و خارجی را از کشور اوکراین برای مسافران و مراجعین فرام می کند و دارای مجهزترین امکانات و ترمینال ها است. فرودگاه بین المللی بوریسپیل در29 کیلومتری قسمت شرقی پایتخت اوکراین شهر کی یف قرار دارد. این فرودگاه از  بزرگ ترین فرودگاه های کشور اوکراین می باشد که بیش از 65 درصد از ترافیک هوایی اوکراین در زمینه ی پروازهای بین المللی و بین قاره ای را به عهده دارد و عضو شورای بین المللی فرودگاه های جهان است.

این فرودگاه  در تاریخ 22 ژوئن سال 1959 به دستور شورای وزیران شوروی ساخته شده است. در ابتدا، هدف از ساخت آن استقرار نظم در مدیریت ترافیک هوایی اوکراین، به ویژه در زمینه ی نظامی بود. بدین معنا که در ابتدا به عنوان یک فرودگاه نظامی ساخته شده بود اما از آن برای کاربری مسافربری استفاده شد. اولین پرواز منظم و برنامه ریزی شده ی این فرودگاه با یک هواپیمای ایرفلوت با 100 تن مسافر و 1600 کیلوگرم بار به سمت مسکو بود.

آشنایی با فرودگاه بین المللی بوریسپیل

اولین مسیرهای تحت پوشش این فرودگاه عبارت بودند از: مسکو- کیف، مسکو- لنینگراد و کی یف- لنینگراد. در نوامبر سال 1906، اولین دسته ی هواپیماهای توپولوف 104 که تنها در اوکراین وارد شده بود، دراین فرودگاه استفاده می شد. در سال 1965 در این فرودگاه یک ترمینال مسافربری جدید ساخته و افتتاح شد. در همان زمان برای اولین بار از سیستم پشتیبانی خودکار در برج مراقبت فرودگاه استفاده شد.

از سال 1980 به بعد، این فرودگاه به صورت محدود شروع به پذیرفتن پروازهای بین المللی نمود. در ابتدا قسمت های مختلفی مانند: قسمت خدمات مسافرتی و گروه های گمرکی و مرزی ایجاد شد.

در سال 1993، وزارت حمل و نقل کشور اوکراین که پس از فروپاشی شوروی به صورت مستقل فعالیت می کرد، کاربری فرودگاه را به فرودگاه بین المللی بوریسپیل تغییر داد. پس از آن زمان مردم تمامی کشورها می توانستند به این کشور سفز کنند و همچنین هر شخصی می توانست از کی یف، خارج و یا داخل شود. به همین علت تعداد مسافران و پروازها در این فرودگاه افزایش یافت.

 در سال 2000، به علت بالا رفتن حجم درخواست سفر های داخلی در این فرودگاه در طی یک برنامه ی توسعه و بازسازی، یک خط مترو به این فرودگاه اختصاص داده شد. در سال 2001 نیز یک باند جدید در این فرودگاه ساخته شد و ظرفیت حمل و نقل در این فرودگاه به 5/1 میلیون نفر در سال رسید.

آشنایی با فرودگاه بین المللی بوریسپیل

این فرودگاه در سال 2002 گواهی کیفیت سیستم مدیریتISO 9001  را دریافت نمود.

فرودگاه بوریسپیل یکی از بزرگ ترین فرودگاه های اروپای شرقی به شمار می آید. طبق آماری که در سال 2008  منتشر شد، این فرودگاه بیش از 6 میلیون نفر مسافر جا به جا کرد. همچنین از دیگر آمارهای گرفته شده از این فرودگاه این است که بیش از 60 تا 70 درصد ترافیک هوایی این منطقه تنها از طریق این فرودگاه تامین می گردد.

البته در سال 2009 این عدد به نسبت سال 2007 با کاهش 13 درصدی روبرو بود اما پس از گذشت زمان این فرودگاه مجددا، پر ترافیک ترین فرودگاه در کشور اوکراین شنا خته شد.

آشنایی با فرودگاه بین المللی بوریسپیل

امکانات فرودگاه:

مراجعین در این فرودگاه می توانند به صورت رایگان از اینترنت استفاده کنند. ترمینال های مسافربری این فرودگاه دارای فروشگاه های مختلف، رستوران ها و کافه های مختلفی است. در این فرودگاه همچنین دستگاه های خودپرداز بانک های مختلف اروپایی و اوکراینی و همچنین شعبات وجود دارد.

راه های دسترسی به فرودگاه:

اتوبوس ها و مینی بوس های بسیاری در اختیار بخش حمل و نقل زمینی فرودگاه قرار دارد که می توانند مسافران را به نقاط مختلف شهر کی یف و همچین می توانند مسافران را به ایستگاه مرکزی راه آهن برسانند. فرودگاه بوریسپیل از طریق شبکه ی جاده ای به سراسر شهر کی یف و مناطق دیگر شهر متصل است. تاکسی هایی که در محوطه ی این فرودگاه حضور دارند مسافران را با کرایه ای بیشتر به هر مقصدی می رسانند.

ترمینال های فرودگاه بین المللی بوریسپیول:

فرودگاه بین المللی بوریسپیل دارای 4 ترمینال مجزا می باشد که یکی از این 4 ترمینال، ترمینال VIP است. ترمینال E این فرودگاه، گنجایشی حدود 2000 نفر در ساعت را دارد. بازسازی این فرودگاه در سال 2015 به اتمام رسید. ترمینال A، ترمینال داخلی است که در این فرودگاه قرار دارد  و به عنوان یکی از شلوغ ترین ترمینال های این فرودگاه شناخته شده می باشد. البته، این ترمینال را در تاریخ 15 سپتامبر سال 2011، به علت گسترش ترمینال B تعطیل کردند. ترمینالF  موجود در این فرودگاه مخصوص کارگو و حمل بار است.

دیدگاه شما چیست؟

تذکر: تگ های Html مجاز نمی باشد