شهر خارکف

 

شهر خارکف در شمال شرقی اوکراین قرار دارد و مرکز استان خارکف (سومین استان پر جمعیت اوکراین) است. خارکف دومین شهر مهم اوکراین می باشد که در دهه 1650 پایه گذاری شده و از سال های  1919 تا 1934 پایتخت این کشور بوده است.شهر خارکف مهم ترین شهر دانشجویی و یکی از امن ترین شهرهای اوکراین می باشد.

 خارکف مهم ترین شهر صنعتی:

به دلیل ساخت ماشین های صنعتی حمل و نقل، کشاورزی و دیگر ادوات، خارکف مهم ترین شهر صنعتی کشور اوکراین می باشد و در اواخر قرن نوزدهم خارکف به یکی از بزرگ ترین مراکز اقتصادی، صنعتی و علمی روسیه تبدیل گردیده است.

امکانات شهر خارکف:

 شهر خارکف دارای ۶ تئاتر، ۵ موزه، ۸۰ کتابخانه و حدود ۶۰ مؤسسه علمی و پژوهشی و ۳۰ آموزشگاه عالی می‌باشد.

دانشگاه کارازین خارکف:

دانشگاه کارازین خارکف یکی از اولین دانشگاه‌های امپراطوری روسیه در سال ۱۸۰۵ می‌باشد که توسط مرد بزرگی به نام (واسیلی کارازین) تأسیس شده است.

کلیساهای قدیمی شهر خارکف:

کلیساهای پکروسکی، بلاگووشنسکی و اوسپینسکی که در مرکز شهر خارکف قرار دارند جزو قدیمی ترین کلیساهای این شهر به شمار می آیند.

کلیسای جامع خارکف:

این بنا در قرن نوزدهم میلادی توسط هنرمندی بنام میخاییل لوتسوف بنا نهاده شده است و یکی از مرتفع ترین کلیساهای اروپای شرقی می باشد. این کلیسا به شاخه ارتدکس دین مسیحیت تعلق دارد و مقدسین مذهبی زیادی در صحن آن آرمیده اند. بعد از انقلاب بلشویکی، همانند آن بلایی که بر سر عمده مراکز دینی امپراتوری روسیه آمد درهای این کلیسا نیز به روی عموم بسته شد تا اینکه بعد از اشغال آلمان ها مجدداً درهای این کلیسا به روی عموم گشوده شد .

میدان مرکزی (لنین):

میدان مرکزی شهر خارکف (لنین)، بزرگ ترین میدان در کل اوکراین بوده و یکی از عظیم‌ترین میدان های اروپا به شمار می‌رود. دانشگاه بزرگ کارازین در مجاورت این میدان قرار دارد.

مترو:

متروی شهر خارکف در سال 1975 در زمان تصدی گری برژنف تأسیس شده است که معماری آن با همان سبک اتحاد جماهیر شوروی به چشم می آید.

مرکز تفریحی شهر خارکف:

شهر بازی مستقر در شهر خارکف اوکراین یکی از بزرگ ترین مرکز تفریحی این شهر محسوب می شود.

دانشگاه های موجود در شهر خارکف:

دانشگاه علوم پزشکی و دندانپزشکی
دانشگاه معماری و مهندسی ساختمان
دانشگاه اتومبیل سازی
دانشگاه داروسازی
دانشگاه راه آهن
دانشگاه اقتصاد
دانشگاه الکترونیک
دانشگاه شیمی

دانشگاه تربیت بدنی
دانشگاه ملی هوا فضا(خائی)

 

 

دیدگاه شما چیست؟

تذکر: تگ های Html مجاز نمی باشد