دانشگاه ملی تاراس شفچنکو

 

دانشگاه ملی کیف معروف به دانشگاه تاراس شفچنکو (سرخ) از معتبرترین دانشگاه های ملی اوکراین در شهر کی یف است این دانشگاه در سال 1834 میلادی با نام ولادمیر مقدس تأسیس شد که بعدها نام آن تغییر یافت. این دانشگاه در سال 2016 دانشکده پزشکی را راه اندازی کرد که دارای یکی از مجهزترین آزمایشگاه های بیولوژی، شیمی و پزشکی در اوکراین می باشد.

 دانشگاه تاراس شفچنکو بعد از دانشگاه لویو و دانشگاه خارکف سومین دانشگاه قدیمی کشور اوکراین است که تدریس در این دانشگاه به زبان انگلیسی می باشد.

شرایط ورود به دانشگاه تاراس شفچنکو دانشکده‌ی پزشکی:

شرایط سنی:

شرایط سنی دانشگاه تاراس شفچنکو، برای افراد دارای دیپلم سن زیر 25 سال و برای افراد دارای مدرک کارشناسی ارشد و مقاطع بالاتر سن زیر 30 سال می باشد.

شرط معدل:

دانشجو متقاضی تحصیل در دانشگاه تاراس شفچنکو باید نمرات دروس زیست و شیمی آن در کل دوره دیپلم (3 ساله تحصیلی) از 14 به بالا و معدل کل دیپلم و پیش دانشگاهی آن از 15 به بالا باشد.

شرایط پرداخت شهریه و هزینه های مربوط به دانشگاه:

شهریه دانشگاه تاراس شفچنکو نیز همانند سایر دانشگاه های اوکراین به صورت سالانه می باشد که دانشجو باید اول هر سال تحصیلی جدید شهریه خود را به دانشگاه پرداخت نماید. با توجه به اینکه در سال بعد از ورود دانشجو به دانشگاه شهریه دانشگاه افزایش یابد شامل حال دانشجو نمی باشد و متقاضی تا آخر دوره تحصیلی خود با همان شهریه ای که وارد دانشگاه شده است شهریه را پرداخت می نماید.

_ هزینه خوابگاه به صورت ماهانه می باشد و حدود 80 الی 150 دلار است.

_ هزینه بیمه درمانی با توجه به اینکه از چه شرکتی بیمه را دریافت می کنید متغیر است و به صورت سالانه پرداخت می شود که حدود 150 الی 200 دلار است.

چهره های بنام دانشگاه تاراس شفچنکو:

از چهره‌های بنام و مشهور این دانشگاه می‌توان به: ایوان اشمالهاوزن، میخائیل بولگاکف، ایوانونا گراسیمنکو، نیکلای بردیایف، تئودیوس دابژانسکی، دیمیتری ایوانفسکی، سرگئی رفرماتسکی، مارک آلدانوف، کلیم چوریوموف و سوتلانا اشاره نمود.

افتخارات دانشگاه تاراس شفچنکو:

سال 2002 اتحادیه بین‌المللی اخترشناسی به پاس خدمات دانشگاه ملی تاراس شفچنکو کیف در ارتقاء سطح علم، فرهنگ و آموزش در اوکراین سیارک 4868 را به افتخار این دانشگاه به اسم «4868 Knushevia» نام‌گذاری نمود که مخفف انگلیسی نام Taras Shevchenko National University of Kyiv است.

رده بندی دانشگاه تاراس شفچنکو:

دانشگاه تاراس شفچنکو کیف معتبرترین دانشگاه کشور اوکراین بوده و طبق Webometrics Ranking of World Universities در رده‌بندی دانشگاه‌ها جزء صد دانشگاه برتر اروپای شرقی و مرکزی است.

دانش آموختگان دانشگاه تاراس شفچنکو:

_ پترو پروشنکو

_ آنتاناس مرکیس

_ ویتالی کلیچکو

_ لئونید کراوچوک

_ میخیل ساآکاشویلی

_ ولادیمیر کلیچکو

_ میخائیلو گروشووسکی

_ ولادیمیر کاپوستیان

_ اندری کوبولیف

_ روبن آبراهامیان

_ ویچیسلاو چرنوویل

_ میخائیل ترشچنکو

و نیز ایوان تورگنیف نویسندهٔ شهیر روس، دمیتری مندلیف خالق جدول تناوبی عناصر شیمیایی و نیکلای ایگوروویچ ژوکووسکی پدر علم آیرودینامیک از اعضای افتخاری این دانشگاه بوده‌اند.

دانشکده ها و مؤسسات دانشگاه تاراس شفچنکو:

دانشگاه تاراس شفچنکو شامل 15 دانشکده و همچنین 4 مؤسسه می باشد که در زیر اسامی این دانشکده ها و مؤسسات را ذکر کرده ایم.

_ مؤسسه زبان‌شناسی

_ مؤسسه روابط بین‌الملل

_ مؤسسه روزنامه‌نگاری

_ دانشکده فرمانشناسی

_ دانشکده بیولوژی

_ دانشکده زمین‌شناسی

_ دانشکده اقتصاد

_ دانشکده تاریخ

_ دانشکده قانون

_ دانشکده روانشناسی

_ دانشکده فلسفه

_ دانشکده پزشکی

_ دانشکده مهمات‌سازی

_ دانشکده فیزیک

_ دانشکده رادیولوژی

_ دانشکده ریاضی و مکانیک

_ دانشکده جامعه‌شناسی

_ دانشکده شیمی

_ دانشکده ارتش

 

دیدگاه شما چیست؟

تذکر: تگ های Html مجاز نمی باشد