شهر اودسا

 

اودسا (به اوکراینی: Одеса)؛ (به روسی: Одесса) یکی از شهرهای بندری اوکراین در دریای سیاه است. اودسا بزرگ‌ترین شهر کرانه دریای سیاه و مرکز استانی به نام استان اودسا است. شهر اودسا بر روی تپه‌هایی پیرامون بندرگاهی کوچک ساخته شده است.

 اولین سکونت انسانی:

اولین سکونت در منطقه اودسا در اوایل دوران دیرینه سنگی آغاز شد. شهر اودسا تاریخی دیرینه دارد و زمانی تحت تسلط عثمانی اداره می شد که در قرن 18 میلادی مردم روس علیه عثمانی قیام کردند و این شهر به روسیه الحاق شد.

مرکز شهر اودسا و معماری ساختمان ها:

مرکز شهر اودسا با درختان منظم و ساختمان هایی با قدمت بیش از 100 سال مناظر زیبایی را در جلوی چشمان هر بازدید کننده‌ای به نمایش می گذارد. معماری ساختمان ها بیشتر شبیه سبک های معماری ایتالیایی و فرانسوی است.

جاذبه های شهر اودسا:

 پلکان پوتمکین(سمبل شهر اودسا):

پلکان پوتمکین که دارای 192 پله و ده استراحتگاه است که سمبل شهر اودسا می باشد و این پلکان، بلوار پریمورسکی را به ساحل اودسا وصل می کند. در واقع این پلکان دروازه ورودی شهر اودسا از سمت دریای سیاه می باشد. بالای پلکان پوتمکین مجسمه یادبود ریچلیو اولین شهردار اودسا قرار دارد.

بلوار پریمورسکی:

بیشترین جاذبه های شهر اودسا در اطراف این بلوار قرار دارد. بلوار پریمورسکی منطقه ای با معماری های اروپای شرقی، ساختمان های قدیمی و درختان زیبایی است که در دو سمت این بلوار جاذبه های فرهنگی بی‌شماری وجود دارد.

سالن باله و اپرا:

این سالن در سال 1810 تأسیس شده که یکی از زیباترین سالن های اپرا در سراسر اروپا است. در ورودی این سالن تندیس هایی از شخصیت های برجسته روس همانند: الکساندر گریبایدوف، نیکلای گوگول، الکساندر پوشکین و میخاییل گلینکا قرار دارند که این تندیس ها برگرفته از معماری باروک می باشد.

کاخ ورونتسوف (Vorontsov Palace):

این کاخ به دستور میخاییل سمیونوویچ ورونتسوف از سرداران ارتش تزاری که در جنگ‌های قفقاز و فرانسه سردار پیروز ارتش روسیه بود در سال 1830 بنا نهاده شده است. این بنا در انتهای پیاده‌رو بلوار پریمورسکی قرار دارد.

موزه های اودسا:

مهم‌ترین موزه شهر اودسا موزه هنرهای غربی و شرقی اودسا است که آثار ارزشمندی از قرن 16 میلادی در آن جمع آوری شده است.

موزه پوشکین که در واقع محل سکونت پوشکین شاعر بلند آوازه روسی است که در آن دست نوشته‌ها و نمونه کتاب های این شاعر قرار دارد.

 موزه مردم شناسی و موزه ارتش که از قدیمی ترین موزه های این شهر می باشد که در آن حدود 160 هزار شیء قدیمی و کلکسیونی از 50000 قطعه سکه مربوط به دوره های تاریخی مختلف در آن به نمایش گذاشته شده است.

ساحل اودسا:

در شهر اودسا ساحل های متعددی قرار دارد که در فصل گرما تعداد زیادی از گردشگران به این ساحل ها روی می آورند. مهم ترین ساحل های اودسا عبارت‌اند از: آرکادیا، اوترادا، دلفین، چایکا و لوزانووکا و قدیمی ترین این ساحل ها لانژرون یا لانگرون است که قبل از ساحل اوترادا قرار دارد.

پارک های اودسا:

شهر اودسا پارک ها و باغ های بسیار زیبایی دارد که پارک شوچنکو که سابقاً پارک الکساندر نامیده می شد در مرکز این شهر قرار دارد. باغ گیاه شناسی، پارک های شهر، پارک گورکی و پارک پیروزی هم از دیگر مناطق سبزی هستند که در این شهر قرار دارند و می توان اوقات آرامش بخشی را در این مکان ها سپری کرد.

دیدگاه شما چیست؟

تذکر: تگ های Html مجاز نمی باشد