کار در کشور اوکراین

 

اشخاصی که به دنبال کار در اوکراین هستند اولویت اول و مهم آن‌ها داشتن مجوز کار است. با داشتن مجوز کار فعالیت کاری آن ها قانونی شده و می توانند اجازه کار برای تمام طول سال را داشته باشند.

چگونگی اخذ ویزای کار در اوکراین:

دارا بودن مجوز کار برای اشخاص فعالیت های کاری آنان را قانونی می کند و با داشتن ویزای کار یا ویزای IM-1 می‌توان اقامت یک سال را در اوکراین داشته باشند. البته داشتن ویزاهای دانشجویی و مهاجرتی نیز این امکان را به افراد می‌دهد.

برای کسب مجوز کار شهروندان غیر اوکراینی نمی توانند به تنهایی خود را کارفرما اعلام کنند و باید از طرف یک شرکت اوکراینی پذیرفته شوند و تمامی مدارک از طرف کارفرما و یا وکیل ارائه شود.

توافق کاری در اوکراین:

کشور اوکراین دارای 3 نوع توافق کاری می باشد:

  1. توافق کاری بلند مدت و نامحدود.
  2. توافق کاری بلند و ثابت.
  3. توافقی کاری خاص پروژه.

روش های استخدامی در اوکراین:

  1. استخدام بر اساس پیشنهاد کاری:

اگر کارفرمایی قصد پیشنهاد کاری در اوکراین به یک تبعه ی خارجی را داشته باشد باید به مدت ۳ ماه در اوکراین آگهی درج نماید. در صورتی که فرد متقاضی کار در اوکراین یافت نشود می تواند پیشنهاد کار را به فرد خارجی بدهد تا بتواند به کار و فعالیت در اوکراین بپردازد.

  1. ثبت شرکت توسط فرد خارج از اوکراین به سمت سهامداری شرکت:

با توجه به اینکه ثبت شرکت در اوکراین منجر به اقامت و یا حتی اجازه کار برای فرد خارجی نخواهد شد با این شرایط فرد خارجی در صورتی می تواند اجازه کار را دریافت نماید که به عنوان سهامدار شرکت معرفی شود و دارای امتیازاتی باشد، همچنین مدیریت شرکت را بر عهده داشته باشد که در این صورت می تواند به عنوان یکی از کارمندان در شرکت مشغول به کار شود.

  1. اشتغال به کار در یک شرکت و یا دفاتر نمایندگی شرکت:

دفاتر نمایندگی یک شرکت در اوکراین توسط افراد خارجی اداره می شود دارای امتیازاتی می باشند. چنین شرکت هایی می توانند از نیروی کار خارجی بهره‌مند شوند و نیروی کار خارجی را به کار بگیرند که در این صورت افراد خارجی که قصد اخذ ویزای کار اوکراین را دارند به راحتی می توانند در اوکراین کار مورد نظر خود را بیابند و وارد بازار کار شوند.

ساعات کاری در  کشور اوکراین:

هر کشوری از قانون و مقررات خاصی برای کار و ساعات کاری برخوردار است در این قسمت به ساعات کاری کشور اوکراین می پردازیم:

ساعات کاری کارمندان در هفته بیش از 40 ساعت است. ساعات کاری افراد 16 تا 18 سال در هفته 36 ساعت می باشد. اضافه کاری برای افراد نیز امکان پذیر می باشد که مدت اضافه کاری در طول سال حدود 100 الی 120 ساعت می باشد. افراد در صورتی که تمایل به اضافه‌کاری دارند کارفرمایان موظف هستند حقوق و مزایای آن ها را که 2 برابر از ساعات عادی می باشد پرداخت نمایند.

شرایط مرخصی کار:

کشور اوکراین در طول سال 24 روز تعطیلی دارد که می توانید فقط 10 روز از آن را به کار مشغول باشید.

اشخاصی که فرزندان زیر 3 سال دارند می‌توانند درخواست مرخصی بدهند و با توجه به نوع کار، کارفرما موظف است که در بیشتر مواقع با کارمندان مدارا کند و اجازه مرخصی بدهد.

اسناد مورد نیاز جهت درخواست ثبت مجوز کار:

_ درخواست مجوز کار.

_ کپی پاسپورت (ترجمه اوکراینی.)

_ کپی از شناسنامه.

_ گواهی سلامت پزشکی.

_ دو عدد عکس 3.5*4.5.

_ کپی قرارداد کار پیشنهادی، تأیید شده توسط کارفرما.

_ گواهی نامه از اداره مالیاتی دولت دال بر پرداخت مالیات و عوارض توسط کارفرما از (پرداخت های اجباری.)

_ گواهی نامه از مرکز استخدام دال بر فقدان بدهی قبلی  به  صندوق بیکاری.

_ رسید دال بر پرداخت هزینه application consideration.

_ کپی از قرارداد پیشنهادی که توسط کارفرما تأیید شده باشد.

_ بیانیه ای که نشان دهنده محل کار یا موقعیتی که مجوز کار صادر شده نیازمند تابعیت اوکراینی نمی باشد و مجاز به دسترسی اسرار دولتی نیست. این بیانیه باید توسط کارفرما مهر و موم رسمی و امضای رسمی مورد تأیید قرار گیرد.

_ گواهی نامه مبنی بر اینکه، در حال حاضر در خاک اوکراین در تاریخ مشخص شده اجازه کار را دارد که این گواهی نامه باید از اداره پلیس و گمرک اوکراین گرفته شود.

_ گواهی نامه اجازه کار از کشور مبدأ (کشور محل اقامت) دال بر اینکه که نیروی خارجی، بدون هیچ مشکل و ممنوعیتی توان کار را در هر جای دنیا دارد.

_ کپی منشور و گواهی ثبت نام از کارفرما، گواهی به موجب روش تأسیس کار.

_ کپی از اسناد دال بر تحصیلات و شرایط نیروی کار خارجی.

دیدگاه شما چیست؟

تذکر: تگ های Html مجاز نمی باشد