اجازه کار دانشجو ضمن تحصیل

 

 دانشجویان برای کار کردن ضمن تحصیل نیاز به داشتن مجوز دارند. حدود 75 درصد از دانشجویان به کار پاره وقت برای کمک به پرداخت شهریه و یا هزینه زندگی خود در اوکراین مشغول هستند. البته پیشنهاد ما این است که حداقل در طول دوره یک ساله اول تحصیل دانشجو به کار مشغول نباشد. در این مطلب به قانون کار دانشجویان و ساعات کاری آن‌ها می‌پردازیم.

 قانون کار دانشجو در کشور اوکراین:

 • دانشجویان بین المللی برای کار ضمن تحصیل در اوکراین نیاز به داشتن مجوز کار و یا اجازه اقامت به کار رسمی در اوکراین را دارند.
 • دانشجویان باید تأییدیه کتبی از مؤسسه آموزشی که در حال تحصیل در آن دانشگاه یا کالج هستند، ارائه دهند.
 • دانشجویان برای اعمال مجوز کار باید به هیئت پلیس (the Police) و گارد مرزی (Border Guard Board) اوکراین مراجعه کنند.
  حداکثر
  مدت اعتبار مجوز کار دانشجویی برابر است با مدت اعتبار اجازه اقامت او در اوکراین.
   برنامه
  های کاربردی پردازش برای داشتن مجوز کار ضمن تحصیل در اوکراین حدود ۱-۲ به ماه طول می انجامد.
 • ساعات کاری دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ۱۰ تا ۲۰ ساعت در هفته می باشد و برای مقاطع دکترا دانشجویان مجاز به ۳۰ ساعت کار ضمن تحصیل در اوکراین هستند.
 • ساعات کاری به صورت تمام وقت در اوکراین ۴۰ ساعت در هفته می باشد. با توجه به قانون کار در اوکراین ساعات کاری تمام وقت  ۵ روز در هفته با ۲ روز تعطیلی است. ساعات کاری بعضی شرکت ها و سازمان ها در اوکراین به  مدت ۶ روز در هفته کار با ۱ روز تعطیلی  می باشد، اما تعداد کل ساعات کار همان (۴۰ ساعت در هفته)  می باشد.

دانشجویان به چه صورت می توانند کار پیدا کنند؟

داشتن شغل پاره وقت بین دانشجویان رایج می باشد که می توانند از طریق مراکز کاریابی در اوکراین، بورد اطلاعاتی در دانشگاه، وب سایت دانشگاه اوکراین و همچنین می توانند از طریق دوستان و همکلاسی های اوکراینی خود و یا تماس مستقیم با مسئولین مشاغل در شرکت های کاریابی و همچنین می توانند از طریق وب سایت شرکت های کاریابی از حقوق پرداختی مشاغل مطلع شوند. در طی حدود یک ماه این فعالیت (پروسه) به طول می انجامد. البته دانشجویان نیز می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اجازه کار به اداره مهاجرت شهروندی اوکراین مراجعه کنند.

اجازه کار در کشور اوکراین:

برای دانشجویان بین‌المللی یا اتباع خارجی قانون خاصی برای کار وجود ندارد اما ملزومات عمومی برای داشتن مجوز کار وجود دارد.

داشتن مجوز کار قانونی برای اتباع خارجی و همچنین حق اقامت یک ساله در اوکراین باید افراد ویزای کار و یا ویزایIM-1  را داشته باشند. با توجه به مقررات اخذ ویزای اوکراین افراد تنها با داشتن ویزای دانشجویی و ویزای تجاری حق اخذ مجوز در طول یک سال را دارا می باشند.

 صدور اجازه کار دانشجویان بین‌المللی توسط مراکز استخدامی دولت:( the state employment center (

صدور اجازه کار در محل اقامت کارفرما بر اساس ارائه مدارک صورت می پذیرد. برای بررسی برنامه های کاربردی اجازه کار و صدور یا رد اجازه کار در اوکراین مراکز اشتغال، کمیسیون ویژه ای را ایجاد می کنند.

لیست مدارک مورد نیاز مجوز کار دانشجویان بین المللی:

_ دو قطعه عکس رنگی) 3.5*4.5. (

_ تأییدیه کتبی از مؤسسه آموزشی اوکراین.

_ کپی از صفحه شناسایی و پاسپورت دانشجوی خارجی.

_ کپی از اسناد دال بر تحصیلات دانشجوی بین المللی و شرایط فرد خارجی.

دیدگاه شما چیست؟

تذکر: تگ های Html مجاز نمی باشد