دانشگاه داروسازی خارکف

 

تحصیل در اوکراین

دانشگاه ملی داروسازی خارکف یک مرکز داخلی آموزش داروسازی و توسعه دانش است که در تحقق سیاست‌های عمومی در آموزش نسل جدیدی از متخصصان بسیار ماهر و اجرای تحولات علمی رقابتی برای صنعت داروسازی فشرده، رتبه برتر را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه شرایطی را برای آموزش علمی بالای متخصصان درزمینهٔ اصول آموزش و همکاری علمی ایجاد می‌کند. دانشگاه ملی داروسازی در سال 1805 به عنوان گروه داروسازی دانشگاه امپراتور خارکف در سال 1805 به عنوان گروه داروسازی دانشگاه امپراتور خارکف تأسیس شد، این دانشگاه اصلی‌ترین مؤسسه آموزش عالی داروسازی در اوکراین با سنت‌ها و سنن علمی غنی است.

دانشگاه ملی داروسازی تنها موسسه آموزشی عالی پروفایل دارویی در ایالت اوکراین است. تکامل آن باعث توسعه دانشکده ملی داروسازی، علوم، تولید و کل صنعت داروسازی در اوکراین است. در سال 1921 بر اساس پیشنهاد دانشمندان برجسته خارکوف اولین و تنها انستیتوی دارویی خارکف در اوکراین (KhPhI) توسط مراقبت های بهداشتی Narkomat و Golovnauk تأسیس شد.

زمان آموزش عالی داروسازی در سرزمین‌های خارکف به سال 1805 برمی‌گردد، زمانی که Kharkiv EmperorUniversity را تأسیس کرد. در سال 1812، بر اساس آزمایشگاه شیمیایی دانشگاه، آزمایشگاه جدید داروسازی نیز افتتاح شد، بدین صورت دانشجویان و افرادی که برای گرفتن مدرک دارویی در امتحانات آن زمان آماده‌شده‌اند، فرصتی برای به دست آوردن آموزش‌های داروسازی، فارماکوگنوزی، تجزیه و تحلیل پزشکی قانونی و شیمی فیزیولوژیکی داشتند. در سال‌های 1812-1815، بنیان‌گذار آزمایشگاه MP Bolgarevskyi، در رأس آن قرار داشت. در سال 1837 طبق اساسنامه دانشگاه خارکوف، گروه پزشکی، داروسازی و اصطلاحات پزشکی تأسیس شد که در سال 1859 آن را به عنوان داروسازی و گروه داروسازی تقسیم کرد.

دانشگاه ملی داروسازی خارکف

از سال 1860 به‌طورجدی آموزش‌های لازم درزمینهٔ تجزیه و تحلیل مواد معدنی و آلی شیمی دارویی در آزمایشگاه به دانشجویان داده می‌شد و از سال 1865 به بعد سم‌شناسی انجام می‌شد، از این آزمایشگاه برای شیمی فیزیولوژیکی استفاده می‌کردند که در برخی مواقع تحقیقات علمی را درزمینهٔ شیمی پزشکی قانونی انجام می‌دادند.

از اواسط دهه 1880 به‌طور منظم برای دانشجویان گروه پزشکی و داروسازی در آزمایشگاه آموزش‌هایی برگزار می‌شد. در سال 1903 آزمایشگاه داروسازی کتابخانه مخصوص به خود را داشت که تعداد آن‌ها 346 کتاب، 1029 ابزار مختلف، هرباریوم، مجموعه دارویی شامل چهار مجموعه آماده‌سازی میکروسکوپی، دو مجموعه کانی‌شناسی و دو مجموعه از داروهای آماده‌سازی دارویی بود. دانشگاه ملی داروسازی یک موسسه مدرن اروپایی است که دارای آموزش عالی در سطح اعتبار سنجی IV است. در سال 2005 این دانشگاه تأسیس دوسالانه خود را جشن گرفته بود. این دانشگاه از لحاظ مادی و فنی پیشرفته‌ای برخوردار است که معادل 105000 مترمربع و مطابق با استانداردهای کیفیت آموزش جهانی است. 6 ساختمان دانشگاه و 5 خوابگاه وجود دارد. دانشگاه ملی داروسازی دارای 10 بخش ذیل می‌باشد: داروسازی، بیوتکنولوژی، داروسازی بالینی، فن‌آوری دارو، عطر و لوازم‌آرایشی و بهداشتی، فناوری دارویی، بازاریابی، اقتصاد شرکت‌ها، مدیریت سازمان، تشخیص آزمایشگاه و کیفیت، استانداردسازی و صدور گواهینامه. همکاری با کارخانه‌های دارویی و شیمیایی برجسته خارکف و اوکراین بخشی جدایی‌ناپذیر از روند آموزشی این دانشگاه است. علاوه بر این، این دانشگاه مجلات و کتاب‌های درسی متعددی را منتشر می‌کند که در اوکراین و خارج از کشور رایج است. مدرک تحصیلی دانشگاه ملی داروسازی در سراسر جهان شناخته می‌شود.

داروسازی در اوکراین

شرایط پذیرش داروسازی اوکراین

جهت تحصیل در مقطع کارشناسی؛ کارشناسی ارشد داروسازی افراد باید مهارت‌های بسیاری در مراکز سلامت و درمان به دست آورند. شهروندان خارجی در صورتی در این دانشگاه پذیرفته می‌شوند که مدرک دوران متوسطه را در اختیار داشته باشند.

پذیرش برای شرکت در دوره‌های تحصیل داروسازی در اوکراین؛ داروسازی بالینی؛ فناوری بالینی و داروسازی؛ برنامه‌های مرتبط با لوازم‌آرایشی و بهداشتی نیز در کشور روسیه و یا اوکراین، به زبان روسی و اوکراینی می‌باشد. همچنین امکان شرکت در گرایش‌های زیست‌شناسی (تدریس به زبان انگلیسی و روسی)؛ شیمی و انگلیسی (به زبان انگلیسی) نیز برای افراد وجود دارد که البته نتیجه آن در مصاحبه مشخص می‌شود.

شرایط پذیرش داروسازی اوکراین

پذیرش در دوره‌های آموزشی با شرکت در آزمایشگاه‌ها میسر می‌شود که شناخت فناوری‌های پزشکی و درمان، از طریق شرکت در مصاحبه زبان روسی و یا اوکراینی؛ زیست‌شناسی (تدریس به زبان روسی، اوکراینی و یا زبان انگلیسی) و زیست‌شناسی (تدریس به زبان انگلیسی) را در پی دارد.

جهت تحصیل در مقطع کارشناسی دانشجویان قادر به تحصیل در گرایش‌هایی مانند: تجارت اقتصادی؛ اقتصاد و دانش‌های مرتبط با آن؛ رفتار علمی و اجتماعی و غیره نیز می‌باشند. برای تحصیل این گرایش‌ها افراد بایستی مدرک دوره متوسطه را در اختیار داشته باشند. دانشجویان برای پذیرش بایستی در مصاحبه زبان روسی (اوکراینی) و ریاضیات نیز شرکت کنند.

برای تحصیل و اخذ مدرک کارشناسی فناوری زیست‌شناسی و زیست مهندسی؛ شیمی دانشجویان خارجی بایستی دوره متوسطه را با موفقیت پشت سر گذاشته باشند و همچنین باید دانشجویان در مصاحبه زبان روسی (اوکراینی) و زیست‌شناسی نیز حضورداشته باشند.

دانشجویانی که دوره متوسطه خود را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اند و قصد تحصیل در گرایش داروسازی رادارند (دانشجویانی که صلاحیت‌های کافی را به دست آورده‌اند؛ مدرک کارشناسی و یا تخصص را در اختیاردارند) خواهند توانست در داروخانه؛ کلینیک‌های بالینی؛ مراکز مرتبط با لوازم‌آرایشی مشغول به کار شوند. علاوه بر این افراد بایستی در مصاحبه داروهای شیمیایی و داروشناسی شرکت نمایند.

دانشجویانی که مدرک زیست‌شناسی, داروسازی و پزشکی را دریافت کرده‌اند می‌توانند در آزمایشگاه‌های شناخته‌شده مشغول به کار شوند؛ که نتیجه‌ی آن کسب تخصص در بخش فناوری و بخش‌های درمانی می‌باشد. همچنین دانشجویان بایستی در مصاحبه زیست‌شیمیایی و میکروبیولوژی نیز شرکت کنند.

دانشجویانی که مدرک دوره متوسطه در هر رشته‌ای را دریافت کرده‌اند قادر به تحصیل در رشته‌های مدیریت؛ مدیریت اجرایی و یا به‌طورکلی دیگر زیرشاخه‌های مدیریتی در کشور اوکراین می‌باشند. برنامه‌های آموزشی بایستی دارای کیفیت بالایی باشد؛ از استاندارد و اعتبار خاصی برخوردار باشد.

فرایند آموزش دانشجویان بر اساس برنامه‌های آموزشی از پیش برنامه‌ریزی‌شده و برنامه‌های توسعه‌یافته می‌باشد. برنامه‌های دیگری نیز در دانشکده داروسازی و بر اساس توافق و قراردادهای صورت گرفته امکان‌پذیر می‌باشد. افرادی که قصد تحصیل در این کشور رادارند بایستی تمامی مدارک را به وزارت امور داخلی و دپارتمان اصلی اوکراین نیز ارائه دهند.

دانشگاه داروسازی اوکراین

دانشگاه‌های داروسازی معتبر مورد تائید وزارت بهداشت در اوکراین

دانشگاه‌های داروسازی اکراین مورد تائید نیستند

دوره تحصیل داروسازی در اوکراین

یک دوره‌ی 5 ساله برای مقطع کارشناسی داروسازی در این کشور وجود دارد. واحدها به زبان‌های انگلیسی، روسی و اوکراینی ارائه می‌شوند. مباحث پایه‌ای پزشکی، زیست‌شناسی و برخی جنبه‌های بالینی نیز تدریس می‌شود. با تکمیل این مباحث، دیپلم داروسازی به دانشجویان اعطا خواهد شد. دانشجویان باهدف کار در شرکت‌ها و پژوهش‌ها آموزش داده می‌شوند. روش‌های کاربردی برای تربیت متخصصانی زبده ابداع‌شده است. بخش‌های اصلی به شرح زیر است:

فارماکولوژی، بیولوژی، ژنتیک، گیاه شناسی، شیمی غیرآلی، شیمی آلی، شیمی تجزیه و شیمی فیزیک.

مقاطع کارشناسی ارشد داروسازی نیز وجود دارد.

آزمون ورودی رشته داروسازی در اوکراین

دانشجویان جهت درخواست در دوره‌های مرتبط با پزشکی باید دروس زیر را با دروس دیگر در مدرسه گذرانده باشند.

دانشجویان باید حداقل جمعاً 50% نمره در فیزیک، شیمی و زیست به دست آورده باشند و دانشجویان گروه عمومی و SC/ST/OBC باشد باید درس انگلیسی را به عنوان یک درس اجباری داشته باشند.

متقاضیان برای درخواست پذیرش نیازی به شرکت در آزمون ندارند.

شیمی داروسازی و داروسازی

دوره داروسازی کارشناسی ارشد در دوره 3 ساله، دوره کارشناسی تمام‌وقت (3 ساله) و دوره نیمه‌وقت (4 ساله) انجام می‌شود. پس از اتمام دوره آموزش تحصیلات تکمیلی با موفقیت و دفاع پایان‌نامه علمی دکترای داروسازی مدرک دکتری در رشته داروسازی به دانشجو اعطاشده است.

دیدگاه شما چیست؟

تذکر: تگ های Html مجاز نمی باشد