آشنایی با کشور چین

 

ویزای تحصیلی چین

چین یکی از کشورهایی است که در شرق قاره آسیا واقع شده است. همان‌طور که می‌دانید چین یکی از پرجمعیت‌ترین کشورهای دنیا است که توسط حزب کمونیست در قالب نظام تک‌حزبی اداره می‌شود. این حزب کمونیست بر 22 استان، 5 منطقه خودمختار،4 شهر با مدیریتی مستقیم و همچنین 2 منطقه اداری خودمختار هنگ کنگ و ماکائو حکومت می‌کند. پکن پایتخت کشور چین می‌باشد.

اقتصاد کشور چین:

چین یکی از بزرگ‌ترین صادرکننده‌ها و همچنین دومین وارد کننده کالا می‌باشد. این کشور دومین اقتصاد بزرگ دنیا بر پایه تولید ناخالص داخلی می‌باشد را در اختیار دارد. کشور چین عضو دائم شورای اپک، امنیت سازمان ملل، سازمان همکاری شانگهای و سازمان‌های چندجانبه‌ای همانند سازمان تجارت جهانی و گروه 20 است.

این کشور با داشتن سلاح هسته‌ای یکی از بزرگ‌ترین ارتش دائمی دنیا و همچنین به‌عنوان دومین بودجه دفاعی بزرگ دنیا به شمار می‌آید. امروزه زبان چینی یکی از پرطرفدارترین زبان‌ها به شمار می‌آمد.

نظام سیاسی:

نظام حکومتی کشور چین سوسیالیستی- کمونیستی می‌باشد که در عرصه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی به غیر از اقتصاد، پیرو اصل کمونیسم مائو می‌باشد. در این کشور احزاب گوناگونی فعالیت می‌کنند که بیشترین نقش آن‌ها در تائید نظام کمونیستی است و کمترین مخالفت را با آن دارند.

آب‌وهوای کشور چین:

این کشور دارای آب‌وهوایی بسیار متنوع است که شامل مناطق گرمسیر و بارانی در جنوب تا بسیار سردسیر در شمال می‌باشد. همچنین دارای چشم‌اندازهای بسیار زیبایی است که از استپ‌های جنگلی و بیابان‌هایی همانند گبی در نواحی خشک شمالی نزدیک به مغولستان و سیبری روسیه گرفته تا جنگل‌های گرمسیری در سرزمین‌های مرطوب جنوبی نزدیک به کشورهای لائوس، ویتنام و برمه.

مناطق غربی این کشور ناهموار است و رشته کوه‌های هیمالیا و تیان شان مرز طبیعی آن را با کشورهند و آسیای میانه ترسیم می‌کنند. در مقابل، نواحی شرقی چین کم ارتفاع می‌باشد.

 با توجه به تنوع آب‌وهوایی در کشور چین، آب‌وهوای آن به سه قسمت تقسیم می‌شود که شامل: شمالی، مرکزی و جنوبی می‌باشد. برخی شهرهای توریستی چین دارای آب‌وهوای گرم هستند بنابراین بهترین زمان مسافرت به آن کشورها در فصل زمستان است.

پذیرش دانشگاه چین

مذهب مردم چین:

حزب کمونیست چین که حاکم بر کشور چین است اعتقادی به وجود خدا ندارند اما در طی چندین دهه اخیر مذهب‌های دیگری را پذیرفته‌اند. امروزه این کشور 5 دین رسمی دارد که قانون اساسی چین داشتن آن مذهب‌ها را رسمی و قانونی تلقی کرده است. این 5 دین عبارت‌اند از: از بودایی، تائوئیسم، اسلام، کاتولیک و پروتستان اما مذهب‌های دیگر غیر از این‌ها غیر قانونی به شمار می‌آید.

آداب معاشرت در چین:

احوالپرسی در کشور چین رسمی بوده و همیشه با مسن‌ترین افراد شروع می‌شود. افراد در برخورد با افراد خارجی‌ معمولاً دست می‌دهند. اکثر چینی‌ها در هنگام احوالپرسی به زمین نگاه می‌کنند. این افراد دارای حس شوخ طبعی زیادی هستند.

چینی‌ها همانند افراد دیگر کشورها در جشن‌ها و مهمانی‌ها به یکدیگر هدیه می‌دهند. بهترین هدیه برای چینی‌ها می‌تواند یک سبد غذا باشد زیرا آن‌ها عاشق غذا می‌باشند و بدترین هدایا را می‌توان ساعت، گل، قیچی، دستمال دانست.

شهرهای مهم کشور چین:

شهرهای پکن، گوانگ ژو، شانگ های سه شهر مهم در این کشور هستند. که در ادامه به معرفی این کشورها پرداخته‌ایم.

پکن:

این شهر یکی از پرجمعیت ترین شهر در تمام دنیا می‌باشد که پایتخت کشور چین نیز است. این شهر از لحاظ وسعت در دومین رتبه‌ی بزرگ‌ترین شهر چین پس از شانگهای قرار دارد. پکن مرکز فرهنگی، سیاسی و تحصیلاتی در چین است و این شهر واقع در دشت شمال چین واقع شده است که با شهرهای ایتالیا، رم، اسپانیا و مادرید همسایه است.

پکن دارای آب‌وهوای معتدل قاره‌ای است که زمستان و تابستان آن به نسبت طولانی بوده و بهار و پاییزی کوتاه و خشک دارد.

از جاذبه‌های گردشگری آن می‌توان به برج طبل و برج ناقوس، پارک بیهای، معبد لاما، میدان تیانانمن، خیابان نانلوگوکسیانگ، منطقه هنر 798، معبد بهشت، کاخ تابستانی، بادالینگ و شهر ممنوعه اشاره نمود.

آشنایی با کشور چین

شانگ های:

شانگ های یکی از اصلی‌ترین مقاصد گردشگری کشور چین می‌باشد همچنین به‌عنوان مهم‌ترین بندر اقتصادی جهان نیز به شمار می‌آید. این شهر پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه‌های گوناگون در طی قرن معاصر بوده است که امروزه باعث شده به‌عنوان یکی از توسعه ‌یافته‌ ترین مناطق و همچنین اصلی‌ترین پایگاه اقتصادی در جهان مطرح شود، شانگ های پس از هنگ کنگ دومین منطقه‌ گران در کشور چین محسوب می‌شود و یکی از پایگاه‌های مهم اقتصادی و تجاری در کشور چین و جهان به شمار می‌آید، این شهر پرترددترین بندر جهان و سیزدهمین قطب اقتصادی جهان محسوب می‌شود.

این منطقه علاوه ‌بر آنکه در کنار آب‌های هانگژوبی قرار دارد، دارای رودخانه‌های پرآبی نظیر هانگپو نیز می‌باشد.

گوانگ ژو:

گوانگژو یا گوانگ ‌جو یا گوان‌ جو، شهری در جنوب چین است، شهر گوانگجو مرکز استان گواندونگ و یکی از شهرهای مهم اقتصادی چین است که حجم مبادلات بسیار زیادی با ایران دارد.

این شهر مرکز صنایع مهم همانند تجهیزات راه و حمل‌ونقل، فراورده‌های نفتی، فراورده‌های غذایی، محصولات شیمیایی، محصولات چرم و دارو است، گوانگجو یک منطقه‌ عالی در کنار رود مروارید و در نزدیکی دریای چین است و به راحتی می‌توان به کشورهای هنگ کنگ و ماکائو حمل‌ونقل کرد. این شهر به‌عنوان مرکز اقتصادی، سیاسی، علمی آموزشی و فرهنگی منطقه گوانگجو است، نمایشگاه واردات و صادرات گوانگجو چین بزرگ‌ترین نمایشگاه در سراسر جهان است که به نمایشگاه کانتون و با نام قدیم شهر گوانگجو معروف است.

مکان‌های توریستی چین:

از مهم‌ترین و آخرین آیتم در معرفی کشور چین، آگاهی از مناطق زیبا و دیدنی این کشور به‌عنوان کشوری توریستی است. مناطقی مانند دیوار چین، کوه‌های آهکی، معبد بهشت، قصرهای شهر ممنوعه، ارتش یفالین، غار موگائو، و بسیاری از مراکز طبیعی و تاریخی دیگر، از جمله مناطق دیدنی می‌باشد.

دیدگاه شما چیست؟

تذکر: تگ های Html مجاز نمی باشد