تحصیل در چین

 

تحصیل در چین

کشور چین در سال‌های اخیر به یکی از مقاصد اصلی دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده است. دانشجویان بسیاری از کشورهای مختلف به این کشور به دلایل مختلف مسافرت می‌کنند:

این دلایل عبارت‌اند از:

  • دانشگاه‌های معتبر در سطوح اول جهانی؛
  • وجود دانشگاه‌ها و کالج‌های بسیار (حدود 1050)؛
  • کیفیت عالی آموزشی؛
  • داشتن مراکز متعدد علمی- پژوهشی و آزمایشگاهی؛
  • شهریه مناسب؛
  • هزینه زندگی بسیار ارزان در حدود 500 -600 دلار ماهانه؛
  • تحصیل به زبان انگلیسی؛
  • دریافت راحت و سریع ویزا نسبت به دیگر کشورها.

چین با داشتن آزمایشگاه‌های متعدد پژوهشی این امکان را فراهم کرده که از آن‌ها به عنوان نیروی محرک اصلی برای رشد علمی و پیشرفت تکنولوژی استفاده کند.

آموزش عالی در کشور چین:

هدف اصلی آموزش عالی در کشور چین، تربیت متخصصان برای توسعه بخش‌های مختلف کشور است.

دانشکده‌ها، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی این کشور برنامه‌های 4 -5 ساله و همچنین دوره‌های تخصصی -3 سال را ارائه می‌دهند.

ساختار آموزشی در کشور چین:

مؤسساتی مانند دانشگاه‌ها، دانشکده‌ها و مؤسسات فنی و حرفه‌ای از جمله مؤسساتی هستند که به اهداف آموزش عالی تحقق می‌بخشند. دانشگاه‌ها مسئولیت آموزش، تحقیقات علمی و خدمات اجتماعی هستند.

دانشگاه‌های موجود در کشور چین به چندین دسته تقسیم می‌شوند که برخی از آن‌ها تحت نظارت وزارت آموزش عالی، تعدادی از آن‌ها توسط شهرداری‌ها و همچنین استانداری‌ها اداره می‌شوند. برخی دیگر از این دانشگاه‌ها توسط مراکز محلی شهرها مورد نظارت واقع می‌گردند.

تحصیل در چین

سال تحصیل در چین:

در مؤسسات آموزش عالی، سال تحصیلی تمام وقت به دو ترم تقسیم می‌شود البته برخی از دانشگاه‌ها نیز از سه ترم تحصیلی برخوردار می‌باشند. ترم اول سال تحصیلی از اوایل سپتامبر و ترم دوم از اواسط فوریه آغاز می‌شود. هر ترم شامل بیست هفته آموزش می‌باشد که دانشجویان پنج روز در هر هفته را باید به کلاس بروند.

تعطیلات دانشگاهی:

علاوه بر تعطیلات در فصل تابستان و زمستان، دانشجویان در روز اول سال نو و سه روز در روز جهانی کار و روز ملی تعطیل می‌باشند. این کل تعطیلاتی است که دانشجو از آن برخوردار می‌باشد، بدین معنا که در طول ترم تعطیلات دیگری ندارند.

شروع سال تحصیلی دانشگاهی:

شروع کلاس‌ها از سپتامبر ماه تا ژوئن می‌باشد و تعطیلات آموزشی نیز از اول سال نو میلادی تا 31 آگوست به طول می‌انجامد.

سال تحصیلی در برخی از دانشگاه‌های چین در فصل بهار است مانند: رشتۀ امورمالی بین‌الملل در دانشگاه مطالعات خارجی پکن، دوره‌های انگلیسی زبان MBBS در دانشگاه شاندونگ، دوره‌های انگلیسی زبان مهندسی نفت در دانشگاه صنعتی نفت چین، دوره‌های MBBS در دانشگاه شیان جیائو تونگ، به زبان انگلیسی و اقتصاد در تجارت بین‌المللی به زبان انگلیسی در دانشگاه دالیان.

زبان آموزشی:

 آموزش در دانشگاه‌های کشور چین به زبان‌های چینی، پرتقالی و انگلیسی می‌باشد.

مقاطع آموزشی دانشگاه‌های چین:

مقطع آموزش کارشناسی:

مقطع کارشناسی در دانشگاه‌ها و یا دانشکده‌ها یک دوره 4 ساله است. اما مدت زمان تحصیل در دانشکده‌های پزشکی 6 ساله و در برخی از مؤسسات پلی تکنیک 5 ساله می‌باشد. برخی از دانشجویانی که مقطع تکمیلی متوسطه را طی 3 سال گذرانده‌اند می‌توانند در امتحان ورودی شرکت کرده و پس از قبولی در این دوره ادامه تحصیل دهند.

مؤسسات تخصصی، دانشگاه‌ها و پلی تکنیک‌ها ارائه‌دهنده برنامه‌های آموزشی این مقطع تحصیلی هستند.

مقطع کارشناسی ارشد:

تحصیلات در مقطع کارشناسی ارشد از سال 1978 شروع شد و از سال 1981 به بعد دانشجویان می‌توانستند پس از گذراندن 2.30 الی 3 سال تحصیلی این مدرک را دریافت نمایند.

این مقطع تحصیلی شامل کار عملی، نوشتن و دفاع از پایان‌نامه می‌باشد. دانشجویانی دارای مدرک کارشناسی هستند در این مقطع پذیرفته می‌شوند.

مقطع آموزشی دکتری:

مدت زمان تکمیل دانشنامه دکتری حداقل سه سال می‌باشد. دانشجویان این مقطع باید رساله آموزشی را جهت اثبات برخورداری توانایی انجام تحقیقات مستقل و تالش خالق و چشمگیری در رشته تحصیلی مربوطه ارائه دهند. تنها دانشجویانی که دارای مدرک کارشناسی ارشد یا مدرک معادل هستند در این مقطع تحصیلی پذیرفته می‌شوند.

تحصیل برای دانشجویان ایرانی:

در ایران افراد زیادی برای قبولی در دانشگاه‌های سراسری در رشته‌های مختلف شرکت می‌کنند که متأسفانه برخی از این افراد به دلیل محدودیت در ظرفیت پذیرش و عدم وجود امکانات کافی، از ورود به دانشگاه باز می‌مانند.

به همین علت یکی از راه‌های دستیابی به اهداف، ادامه تحصیل در خارج از کشور می‌باشد.

تحصیل در چین

تحصیل در رشته پزشکی:

همان‌طور که در مطالب بالا اشاره شد دانشگاه‌های بسیاری در کشور چین قرار دارد که مورد تائید وزارت بهداشت و همچنین به علت دارا بودن اعتبار بالای بین‌المللی دانشگاه‌ها به یکی از مقاصد برای ادامه تحصیل تبدیل شده است. دانشگاه‌های پزشکی در کشور چین مورد تائید سازمان جهانی بهداشت بوده و همین امر باعث شده دانشجویان بی‌شماری برای ادامه تحصیل به این کشور سفر کنند زیرا با اتمام دوره‌ی تحصیل خود می‌توانند به راحتی در سایر کشورهای جهان به کار مشغول شوند.

امروزه در کشور چین حدود 150 دانشکده پزشکی وجود دارد و وزارت آموزش‌وپرورش کشور چین تعداد 47 دانشکده پزشکی ر ا به تدریس به زبان انگلیسی اختصاص داده است. بنابراین دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در دوره‌های MBBS پزشکی نیز تحصیل کنند.

تحصیل در این دوره به طور معمول 6 سال به طول می‌انجامد که شامل 4 سال دوره‌ی آموزشی و 2 سال نیز کارآموزی در بیمارستان‌ها و مراکز پزشکی وابسته به دانشگاه‌ها می‌باشد.

تحصیل در دوره‌های پزشکی چین از ماه سپتامبر آغاز می‌شود و تا ماه ژوئن و جولای سال بعد ادامه دارد.

برای ورود به رشته‌ی پزشکی در کشور چین نیازی به امتحان ورودی نمی‌باشد. هر دانشگاه برای پذیرش دانشجو شرایطی دارد که عبارت‌اند از: شرایط سنی (ترجیحاً زیر 25 سال سن)، معدل و نمرات دروس اصلی مانند: شیمی، زیست، ریاضی، فیزیک و زبان انگلیسی.

تحصیل در رشته دندانپزشکی:

این رشته تحصیلی در چین به عنوان یک رشته آکادمیک مقطع کارشناسی می‌باشد که پس از اتمام دوره آموزشی به دانشجویان مدرک کارشناسی جراحی دندانپزشکی داده می‌شود. معمولاً این رشته به عنوان S.D.B یا BChD و یا BDentS شناخته شده است که مخفف کلمه Surgery Dental Of Bachelor و یا کارشناسی جراحی دندانپزشکی می‌باشد. البته در برخی از کشورها این رشته با نام‌های دکترای جراحی دندان ((DDS یا دکترای دندانپزشکی (DMD) شناخته شده هستند که درواقع همان S.D.B می‌باشند.

تحصیل در این رشته در بسیاری از دانشگاه‌های کشور چین بین 5 الی 6 سال به طول می‌انجامد که در سال اخر دانشجو باید دوره‌ی کارآموزی خود را در یکی از بیمارستان‌های تحت نظارت دانشگاه بگذراند. پس از اتمام دوره کارآموزی باید در یک امتحان نهایی شرکت کرده و پس از قبولی مدرک کارشناس جراح دندان‌پزشکی را دریافت خواهند کرد.

هر ساله دانشجویان بین‌المللی و ایرانی به علت کیفیت بالای آموزش و همچنین هزینه مناسب این رشته‌ی تحصیلی و آموزش به زبان انگلیسی متقاضی تحصیل در این کشور و همچنین این رشته می‌شوند.

ورود به این رشته در دانشگاه‌های چین همانند رشته‌ی پزشکی در حال حاضر نیاز به امتحان ورودی ندارد. اما دانشگاه‌های شرایط خاصی را برای پذیرش ارائه داده‌اند که عبارت‌اند از: شرایط سنی (ترجیحاً زیر 25 سال سن)، داشتن مدرک دیپلم و دارا بودن نمرات بالای 16 در دروس اصلی مانند: ریاضی، شیمی، فیزیک و زیست می‌باشد.

دوره‌های پیش پزشکی در چین:

این دوره در برخی از دانشگاه‌های چین و به صورت اختیاری جهت افزایش سطح علمی داوطلب و همچنین تقویت زبان ارائه می‌شود. شروع تحصیل در این دوره در اواخر فوریه یا اوایل مارس و به مدت 5 ماه می‌باشد. در این دوره تحصیلی دروس پیش‌نیاز و همچنین زبان چینی آموزش داده می‌شود. این دوره برای دانشجویان بین‌المللی مخصوصاً ایرانی‌ها بسیار مفید بوده زیرا باعث تقویت زبان چینی می‌شود.

با توجه به تمام این موارد می‌توان گفت چین یکی از بهترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان ایرانی می‌باشد. هزینه‌های نسبتاً پایین و مقرون به‌صرفه نسبت به دیگر کشورها، امنیت بسیار عالی و

همچنین تعداد زیاد دانشگاه‌هایی که مورد تائید وزارت بهداشت و درمان ایران قرارگرفته است از جمله این موارد می‌باشد.

دیدگاه شما چیست؟

تذکر: تگ های Html مجاز نمی باشد