جشن های اوکراین

 

مردم کشور اوکراین فرهنگ خود را در قالب رقص و بازی‌های قدیمی به نمایش می گذارند. رقص های قدیمی مردم کشور اوکراین از مردم روستاها ریشه گرفته است در زمان های قدیم رقص مردان وزنان به صورت جداگانه صورت می پذیرفت اما امروزه با تلفیق زن و مرد در رقص های سنتی زیبایی خاصی را به نمایش می گذارند. در کشور اوکراین جشن ها و اعیاد مختلفی نظیر: کریسمس، عید پاک، عید گل‌ریزان، عید ایوان کوپالا و روز ملی اوکراین را جشن می گیرند و همچنین در پاییز هر سال یک جشنواره طولانی نیز برگزار می کنند که مردم با رقص و پای‌کوبی از این جشن ها لذت می برند.

روز ملی اوکراین (اعلام استقلال):

در تاریخ 24 اوت 1991 به عنوان روز ملی اوکراین نام گرفته و در تقویم اوکراینی ثبت شده است. در این روز هرساله رژه نظامی در کی یف برگزار می شود. در آغاز سال 2004 در تاریخ 23 اوت نیز روز ملی پرچم اوکراین به رسمیت شناخته شد. در زمانی که اوکراین هنوز جزو جماهیر شوروی بود، دیاسپورا اوکراین به طور سنتی تاریخ 22 ژانویه سال 1918 (اعلامیه استقلال جمهوری خلق اوکراین) را به عنوان روز ملی اوکراین می نامیدند. اما در سال 1980 اتحاد جماهیر شوروی ضعیف شد و مردم اوکراین نیاز به استقلال را (همانند زمان حکومت ژوزف استالین) دریافتند. روز ملی اوکراین اولین بار در تاریخ 16 جولای 1991 به تصویب روسای مجلس اوکراین رسید و در روز 24 اوت سال 1991 اعلامیه استقلال کشور اوکراین صادر گردید و به همین علت روز 24 اوت روز ملی اوکراین ثبت گردید.

کریسمس:

جشن کریسمس یا سال جدید میلادی هر ساله در اول ژانویه گرفته می شود. در برخی از کشورها بابانوئل هدایایی به کودکان می دهد در کشور اوکراین این هدایا توسط سنت نیکلا یا بابا بزرگ فروست به کودکان داده می شود. در 6 ژانویه مردم اوکراین غذاهای مخصوصی را در 12 ظرف مسی که نماد 12 نفر از حواریون مسیحی است سرو می کنند. یکی از غذاهای اصلی آن روز کوتیا می باشد که از گندم یا برنج و با گردو و کشمش تهیه می شود. مسیحیان ارتدکس از 7 ژانویه به مدت 3 روز جشن کریسمس برگزار می کنند و بعضی از مردم بر سر مزار عزیزان خود رفته و شمع روشن می کنند که این خود یکی دیگر از سنت هایی است که در کریسمس برگزار می شود.

عید پاک:

عید پاک در روز یکشنبه بین تاریخ 22 ماه مارس یا 25 آوریل می باشد که اولین یکشنبه بعد از اعتدال بهاری است. مسیحیان بر این باور هستند عیسی مسیح در این روز پس از به صلیب کشیده شدنش زنده شد. مسیحیان این روز را روز رستاخیز مسیح هم نام‌گذاری کرده اند. عید پاک به پایان هفته مقدسی که عیسی وارد اورشلیم شد و توسط سربازان رومی دستگیر شد گفته می شود. رنگ کردن تخم مرغ یکی از رسوم این عید می باشد.

جشن بالش (جنگ بالش):

جنگ بالش نوعی بازی است که دو یا چند نفر به درگیری فیزیکی می‌پردازند. در جنوب شهر کی یف در تاریخ 24 آوریل 2016 میلادی جوانان اوکراینی با بالش به جنگ هم رفتند و بعد از آن صدها اوکراینی به همراه بالش به جنگ هم رفتند و این جشن را که به جشن پر معروف شد راه اندازی کردند.

جشن آب:

در برخی از کشورهای اوکراین در روز دوشنبه بعد از عید پاک جشنی بنام جشن آب برپا می شود که پسران و دختران جوان در نقاطی از شهر پنهان می شوند و با عبور رهگذران با آب به آن ها حمله‌ور می‌شوند که به جشن آب شهرت یافته است.

جشن ایوان کوپالا:

یکی از جشن های اقوام اسلاونژاد می باشد که شباهت زیادی به چهارشنبه سوری ما ایرانیان دارد.این جشن باستانی متعلق به زمانی است که مردم خدایان متعددی را می پرستیدند و مردم به جادو اعتقاد داشتند است. این جشن در بلند ترین روز سال ( انقلاب تابستانی) گرفته می شود و در مورد تطهیر انسان و دوری از پلیدی و اهریمن با استفاده از 2 عنصر آب و اتش است و در تاریخ 6 ژانویه هر سال برگزار می شود.

جشن ها و تعطیلات رسمی در کشور اوکراین:

1 ژانویه = آغاز سال میلادی

7 ژانویه = کریسمس ارتدکس

8 مارس = روز جهانی زن

15 الی 16 آوریل = عید پاک

1 الی 2 می = روز جهانی کارگر

9 می = روز پیروزی

28 ژوئن = روز قانون اساسی

3 الی 4 ژوئن = روز تسلیت مقدس

24 اوت = روز استقلال

دیدگاه شما چیست؟

تذکر: تگ های Html مجاز نمی باشد