صفر تا صد تحصیل در اوکراین

 

تحصیل در اوکراین

در این مقاله قصد داریم تحصیل در اوکراین، شرایط اخذ ویزای تحصیلی و همچنین مهاجرت از طریق تحصیل را مورد بررسی قرار دهیم. ما سعی کرده ایم در ادامه این مطلب به سؤالات شما عزیزان در مورد تحصیل در اوکراین پاسخ دهیم. هزینه های زندگی و تحصیل در اوکراین به چه صورت است؟ آیا امکان اخذ اقامت دائم پس از تحصیل وجود دارد؟ دانشگاه های برتر اوکراین؟

- شرایط عمومی تحصیل در اوکراین

- تحصیل در مدارس اوکراین

- تحصیل در مقطع کارشناسی

- تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

- تحصیل در مقطع دکتری

- تحصیل به همراه بورس تحصیلی

- هزینه های تحصیلی و زندگی

- تحصیل و کار دانشجویی

- تحصیل و بررسی ویزای همراه

- معرفی دانشگاه های برتر اوکراین

- مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی

- تحصیل و موقعیت کار پس از تحصیل

- وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل

شرایط عمومی تحصیل در اوکراین

اشخاصی که قصد تحصیل در اوکراین را دارند ابتدا باید با شرایط عمومی این کشور آشنا شوند. اوکراین از کشورهای اروپای شرقی است که دارای جمعیتی 46 میلیون نفری می باشد. این کشور از شرق با روسیه؛ در شمال با بلاروس؛ از غرب با لهستان، مجارستان و اسلوواکی ؛ از جنوب غربی با رومانی و مولداوی هم‌مرز است. در جنوب این کشور دریای سیاه و دریای آزوف قرار دارد، پایتخت آن شهر کیف و زبان رسمی آن زبان اوکراینی است. اوکراین با 603٫550 کیلومترمربع مساحت و 2٬782 کیلومتر خط ساحلی جزو چهل و چهارمین کشور بزرگ جهان و دومین کشور وسیع در اروپا پس از روسیه است. حکومت اوکراین جمهوری بوده که از 24 استان تشکیل شده‌ و همچنین دارای یک بخش خودمختار (کریمه) نیز است. استان‌های اوکراین به نوبه خود به 490 بخش تقسیم شده‌اند. طبق قانونی اساسی این کشور، تمام شهروندان اوکراینی از تحصیل رایگان برخوردار هستند. اوکراین دارای دانشگاه‌ها و همچنین رشته های تحصیلی بسیار زیاد است و رشته‌هایی مانند مکانیک و برق کاملاً کاربردی و هدفمند تدریس می‌شود، دانشگاه‌های اوکراین دارای امکانات کامل می باشد و به زبان‌های روسی و انگلیسی تدریس می‌شود.

تحصیل در مدارس

طبق قانون کشور اوکراین، آموزش و پرورش از سن 6 سالگی شروع می شود و 12 سال ادامه دارد، پس از آن دانش آموزان فارغ‌التحصیل می‌شوند. سیستم آموزشی کشور اوکراین به چهار سطح تقسیم می شود: آموزش ابتدایی، متوسطه ابتدایی، متوسطه ارشد و تحصیلات تکمیلی. برنامه های درسی مدارس شامل کلاس های زبان اوکراینی، ادبیات اوکراینی، ادبیات جهان، زبان خارجی، تاریخ اوکراین، تاریخ جهان، جغرافیا، جبر، هندسه، شیمی، فیزیک، زیست شناسی، تربیت بدنی، هنر، موسیقی، محیط زیست و آموزش اجتماعی است. بخشی از روز در مدارس فعالیت هایی مانند شطرنج، اجرای نمایش ها، کاراته،یادگیری عرفان و ترانه های محلی، گروه کر و دیگر گروه ها صرف شده است. پس از اتمام تایم مدرسه، امکان دارد دانش آموزان درس های موسیقی ، هاکی، فوتبال یا تنیس داشته باشند.

ویزای تحصیلی اوکراین

تحصیل در مقطع کارشناسی

دانشجویان بین المللی این فرصت را دارند تا بتوانند تحصیلات عالی خود را در دانشگاه ها، آکادمی ها و مؤسسات، که نه تنها معتبر هستند، بلکه دارای مجوز خاص برای آموزش آنان می باشند، به پایان برسانند. دانشجویان بین المللی برای تحصیل در اوکراین نیاز به دریافت دعوت‌نامه از یکی از دانشگاه های این کشور دارند و به محض  دریافت دعوت‌نامه ( پذیرش)، باید به سفارت اوکراین مراجعه کنند و برای کنترل پاسپورت، گذرنامه خود را با ویزا، اصل دعوتنامه رسمی و بیمه درمانی نشان دهند. وزارت آموزش عالی و علوم کشور اوکراین کیفیت خدمات آموزشی ارائه شده به دانشجویان بین المللی را کنترل می کند. دانشجویان بین المللی در صورت لزوم شروع به تحصیل در یک سال پایه (پاتفک) می کنند که شامل یک دوره از زبان اوکراین (روسی) و برخی از دروس زیر مجموعه مربوط رشته تحصیلی مدنظر دانشجو می باشد. سال تحصیلی بین اوایل سپتامبر تا فوریه آغاز می شود که شامل دو ترم است، ترم اول (سپتامبر – ژانویه) و ترم دوم (فوریه – ژوئن) است. تعطیلات تابستانی به طور متوسط به مدت سه ماه می باشد. برخی از رشته ها نیاز به طی دوره تحصیلات عالی دارند که شامل یک دوره کارآموزی می باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در این مقطع به مدت  2 سال به طول می انجامد و برای پذیرش دانشجو نیازمند به مدرک لیسانس می باشد. یکی از مزایای تحصیل در اوکراین این است که آزمون ورودی ندارد. همچنین می توان به زبان انگلیسی نیز در برخی از رشته ها تحصیل نمود. از طرفی دانشجویان می توانند دوره زبان روسی که پاتفک نام دارد را نیز بگذرانند و پس از اتمام این دوره وارد دانشگاه های به زبان روسی شوند. امکان تغییر رشته در دانشگاه های این کشور نیز وجود دارد. محدودیت سنی قابل توجهی از طرف دانشگاه های این کشور اعلام نشده است بنابراین به راحتی افراد می توانند با گپ تحصیلی نسبتاً زیاد نیز اقدام کنند. کار در حین تحصیل از نکات بسیار مهمی است به طوری که دانشجو اجازه  20 ساعت کار در حین تحصیل را خواهد داشت. امکان تحصیل در اوکراین در رشته های مختلف نیز فراهم شده است بنابراین دانشجویان از جهت رشته نیز محدودیتی نخواهند داشت.

تحصیل در مقطع دکتری

تحصیل در این مقطع جزو مواردی بوده که زیاد مورد استقبال دانشجویان خارجی قرار نگرفته است. دانشجویانی که قصد ورود به دانشگاه های این کشور در این مقطع تحصیلی را دارند باید توجه داشته باشند که رزومه آن‌ها مورد تائید توسط استاد راهنما می باشد. بدین معنا که  باید رزومه خود را برای استاد راهنمای خود در اوکراین ارسال نمایید و در صورت تائید می توانید مدارکی همچون آیلتس 7 و مقالات بین المللی ISI را ارائه دهید تا دانشگاه مورد نظر شما را تائید نماید. پس از اخذ پذیرش می توانید درخواست ویزای تحصیلی این کشور را داشته باشید. همچنین متقاضیان تحصیل دکترا می توانند قبل از ورود به اوکراین با ارسال رزومه خود به دانشگاه ها درخواست بورس تحصیلی نیز داشته باشید.

ویزای اوکراین

هزینه های تحصیل و زندگی در اوکراین

یکی از نکات بسیار مهم که دانشجویان قبل از اقدام به پذیرش تحصیلی باید بدانند هزینه های تحصیل می باشد. در واقع هزینه تحصیل در اوکراین بسیار مناسب تر از سایر کشورها می باشد. هزینه تحصیل در این کشور ثابت نمی باشد زیرا هزینه اعلام شده از سوی دانشگاه ها به صورت سالانه متفاوت می باشد. به طور کلی می توان گفت که هزینه تحصیل به زبان روسی بسیار پایین تر از زبان انگلیسی می باشد. هزینه زندگی در این کشور نیز بسیار مناسب می باشد و به طور کلی شباهت زیادی به کشور روسیه و بلاروس که همسایگان این کشور هستند دارند.

تحصیل و کار دانشجویی

دانشجویان بین المللی که اجازه اقامت برای تحصیل در کشور اوکراین را دارند می توانند برای مجوز کار به اداره پلیس و گارد مرزی درخواست خود را ارائه کنند. دانشجویان باید از اداره آموزش و پرورش که در آن تحصیل می کنند نامه تأییدیه برای کار ضمن تحصیل داشته باشند و حداکثر مدت اعتبار مجوز کار دانشجویی بستگی به دوره اعتبار مجوز اقامت آن دانشجو دارد.  از زمان ارائه دادخواست مجوز کار تا زمان به نتیجه رسیدن آن حدود 1 الی 2 ماه طول خواهد کشید. ساعت کار در اوکراین 40 ساعت در هفته است و ساعت‌های کاری معمولاً از 8 صبح تا 17 و یا 9 صبح تا 18 است. مکان هایی که دانشجو می تواند برای فرصت های شغلی جستجو کنید عبارت اند از مراکز حرفه ای و مراکز اطلاع رسانی در دانشگاه ها، وب سایت ها ، همکلاسی ها، دوستان و دانشجویان محلی و یا تماس مستقیم با شرکت هایی که آگهی استخدام منتشر نموده اند.

تحصیل و بررسی ویزای همراه

تحصیل در اوکراین با استقبال دانشجویان بین المللی رو به رو شده است، اما باید به این نکته توجه داشت که کشور اوکراین روادیدی برای همراهان دانشجویان در نظر نگرفته است بنابراین همراهان تنها می‌توانند با یک ویزای توریستی یا با ویزای گردشگری وارد این کشور شوند و اجازه  کار در این کشور را ندارند. در صورتی فرد می تواند تقاضای ویزای همراه برای خانواده ی خود ( همسر و فرزند زیر ۱۸ سال) داشته باشد که ویزای آن تبدیل به یک ویزای کاری شود و وارد بازار کاری این کشور شود.

اخذ ویزای تحصیلی اوکراین

معرفی دانشگاه های برتر اوکراین

دانشگاه های اوکراین برای دانشجویان خارجی که قصد تحصیل در این کشور را دارند شرایط مناسبی فراهم آورده است. در واقع دانشجویان می توانند از کیفیت آموزشی بالا در دانشگاه های عالی در اوکراین بهره‌مند شوند. اوکراین از جمله کشورهایی است که وزارت علوم و آموزش آن همه ساله سعی در کنترل کیفیت خدمات آموزشی خود دارد. یکی از برترین دانشگاه های اوکراین، دانشگاه ملی تاراس شوچنکو است. مهم ترین نکته در مورد این دانشگاه این موضوع است که علاوه بر دریافت کیفیت آموزشی بالا، دارای مدرک بسیار معتبری می باشد.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی اوکراین

متقاضیان جهت ادامه تحصیل در اوکراین می بایست مدارکی را جهت پذیرش تحصیلی و هم چنین جهت اخذ ویزای تحصیلی ارائه نمایند. ارائه درست مدارک و همچنین چیدمان آن ها یکی از موضوعاتی است که بسیار اهمیت دارد زیرا در صورت عدم ارائه درست مدارک امکان لغو پذیرش و همچنین ردی ویزا قطعی می شود. متقاضیان علاوه بر ارائه مدارک و اسناد تحصیلی و شناسایی، ملزم به ارائه تمکن مالی مناسب و قابل قبول نیز می باشند. ویزا در بحث مهاجرت از طریق تحصیل بسیار حائز اهمیت است و نیازمند مدارک خاصی می باشد که مهم ترین مدرک در بحث ویزای تحصیلی ارائه نامه پذیرش از دانشگاه می باشد. تمامی این مدارک ابتدا می بایست جهت اخذ پذیرش تحصیلی به دانشگاه ارسال شوند و پس از اخذ پذیرش، تمامی آن مدارک به همراه پذیرش تحصیلی به سفارت اوکراین ارائه گردد.

موقعیت کار پس از تحصیل

ورود به بازار کار اوکراین نیاز به بررسی شرایط کاری آن کشور دارد سالانه متقاضیان زیادی از طریق دانشگاه ها و کالج ها وارد بازار کار موردنظرشان می‌شوند اما باید به این نکته نیز توجه داشت که کشور مورد نظر چقدر نرخ بیکاری دارد و آیا مورد تائید دولت می باشد یا خیر ؟

تحصیل در اوکراین

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل

اوکراین یکی از کشورهای اتحادیه اروپا است که از طریق تحصیل در این کشور می توان اجازه ورود به این کشور را کسب نمود. همانند بسیاری از کشورهای اروپایی، در اوکراین نیز می توان از تحصیل به عنوان راه ورود به این کشور و سپس یافتن شغل مناسب استفاده کرد و پس از یافتن شغل و تغییر نوع اقامت از تحصیلی به کاری می توان اقامت این کشور را کسب نمود البته شرایط یافتن شغل در این کشور به آسانی صورت نمی گیرد بلکه باید ابتدا کارفرمای مورد نظر خود را یافت و پس از آگهی توسط کارفرما و پیدا نشدن نیروی کار مناسب ،می توان از طریق آن کارفرما به  کشور اوکراین ورود پیدا کرد و در نتیجه اقامت کاری کسب نمود زیرا برای حضور در کشور پس از پایان دوره ی تحصیل باید اجازه حضور به طور قانونی در این کشور را کسب نمود و اقامت کاری می تواند یکی از این راه ها باشد.

دیدگاه شما چیست؟

تذکر: تگ های Html مجاز نمی باشد