تحصیل پرستاری در اوکراین

 

تحصیل در رشته ی پرستاری

در این مطلب قصد داریم به بررسی تحصیل پرستاری در کشور اوکراین بپردازیم. پرستاری نیز همانند دیگر رشته های زیر شاخه پزشکی نه تنها در کشور ما ایران بلکه در تمام دنیا طرفداران بسیاری دارد. تحصیل در رشته ی پرستاری دارای اهمیت بسیار زیادی است و به همین علت در تمام دانشگاه های دنیا برای آموزش این رشته با سخت گیری های بسیاری مواجه هستیم.

تحصیل در رشته پرستاری

کشور اوکراین اهمیت رشته ی پرستاری را می داند و به همین علت بهترین کیفیت آموزشی را در این رشته و در دانشگاه های اوکراین به وجود آورده است. تحصیل در رشته پرستاری اوکراین در تمام دنیا شناخته شده می باشد. اوکراین با تمام توان از دانشجویانی که قصد تحصیل در این رشته را دارند استقبال می کند و بهترین امکانات تحصیلی و زندگی در اوکراین را در اختیار آنان قرار می دهد. البته این نوع امکانات نیز برای دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی و همچنین دانشجویان تخصص پزشکی در و … نیز صدق می کند.

در واقع تمامی دانشگاه های ملی پزشکی در کشور اوکراین که رشته ی پرستاری را آموزش می دهند توسط WHO شناخته شده است که این دلیل شناخت درجه رشته ی پرستاری اوکراین در سراسر جهان است. به همین علت می توانید با خیال راحت به تحصیل در رشته ی پرستاری در این کشور اقدام کنید و از اعتبار بالای این دانشگاه ها در دیگر کشورهای اروپایی استفاده نمایید. آموزش علمی و تئوری در دانشکده های پرستاری این کشور توسط استادان برجسته تدریس می شود و همچنین برنامه های عملی در بیمارستان های مدرن این کشور برگزار می شود.

دانشگاه های کشور اوکراین هر ساله برای رشته های پزشکی، داروسازی، پرستاری و دندان پزشکی هر ساله دانشجویان بسیاری را از سراسر جهان پذیرش می کنند. در واقع می توان گفت در دانشکده های پرستاری در این کشور بسیاری از دانشجویان بین المللی را هر ساله از هر گوشه دنیا پذیرش می کنند. از این رو دانشجویان به راحتی می توانند در هر کدام از دانشگاه های این کشور با اطمینان خاطر پذیرش بگیرند و در رشته پرستاری مشغول به تحصیل شوند.

شرایط تحصیل پرستاری

در ادامه قصد داریم شرایط تحصیل در دوره های پرستاری در کشوراوکراین صحبت کنیم و نکات بسیار جامعی را در این باره برای شما بیان کنیم. این نکات به روند تحصیل شما کمک های بسیاری خواهند کرد. مهمترین و اولین فاکتور برای رشته ی پرستاری زبان تحصیل در این کشور می باشد.

پرستاری در اوکراین

زبان تحصیل پرستاری

پرستاری در اوکراین به هر دو زبان انگلیسی و روسی تدریس می شود اما دانشجویان بین المللی انتخاب می کنند که به کدام نوع زبان تحصیل نمایند. در واقع این که دانشجو بخواهد در چه دوره ای و به چه زبانی تحصیل در رشته پرستاری را داشته باشد بر عهده خودش است که این مسئله خود به تنهایی مزیتی بسیار مهم محسوب می شود. به عنوان مثال دانشجویانی که به زبان انگلیسی تسلط دارند و یا از کشور های انگلیسی زبان برای تحصیل در این کشوراقدام می کنند، دوره های زبان انگلیسی پرستاری گزینه ای بسیار مناسبی خواهد بود.

اما اگر دانشجویی به زبان انگلیسی تسلط نداشته باشد و تمایل به تحصیل در دوره هاب پرستاری به زبان انگلیسی داشته باشد، می تواند در دوره های آمادگی اولیه به مدت ده ماه و قبل از شروع دوره های دانشگاهی خود اقدام نمایند. در واقع یک دوره زبان در اوکراین را برای تحصیل می گذراند. این دوره ها برای زبان روسی بیشتر از زبان انگلیسی می باشد و دانشجو می تواند پس از پایان دوره تحصیلی خود به برنامه های پرستاری به زبان انگلیسی بپیوندد.

طول دوره پرستاری

نکته ی دیگری که می بایست در ارتباط با رشته پرستاری بدانید طول دوره تحصیل در کشور اوکراین است. در این کشور رشته ی پرستاری در مقاطع مختلفی برای دانشجویان ارائه می شود که هر مقطع دارای خصوصیات خاصی برای خود می باشد. طول دوره تحصیل برای هر مقطع با مقاطع دیگر نیز متفاوت می باشد. برای رشته ی پرستاری، مدرک کاردانی پرستاری در اوکراین با نام ADN شناخته می شود که دو سال به طول می انجامد.

مدرک کارشناسی علوم پرستاری یا همان BSN چهار سال به طول می انجامد و مدرک کارشناسی ارشد علوم پرستاری MSN دو سال به طول می انجامد. یکی از نکات بسیار مهم در مورد تحصیل پرستاری در اوکراین این است که دانشجویانی که قبلاً ADN را از دیگر دانشگاه های جهان کسب کرده اند می توانند تنها در 2 سال BSN را دریافت نمایند و از همان ابتدا با 2 سال تحصیل مدرک کارشناسی خود را دریافت نمایند. آموزش های پرستاری در کشور اوکراین به گونه ای به دانشجویان ارائه می شود که آن ها بتوانند در دنیای واقعی با هر گونه چالشی مواجه شوند.

تحصیل پرستاری در اوکراین

دانشگاه های رشته پرستاری در اوکراین

دانشگاه های بسیاری در کشور اوکراین برای تحصیل رشته پرستاری وجود دارد که هر کدام از این دانشگاه ها تحصیل در رشته پرستاری را با شرایط ویژه ای ارائه می دهند. در این بخش برخی از دانشگاه های پزشکی اوکراین را به شما معرفی می کنیم و در این زمینه نکات بسیار مهمی را ارائه خواهیم داد.

از جمله دانشگاه های پزشکی اوکراین عبارت اند از:

دانشگاه علوم پزشکی کریمه، دانشگاه علوم پزشکی کیف، دانشگاه علوم پزشکی بوکوویین، دانشگاه ملی یادبود پیراگوف، دانشگاه ملی پزشکی ایوانو فرانکیفسک، دانشگاه ملی پزشکی Lviv، آکادمی پزشکی خارکف، دانشگاه ملی پزشکی ترنوپیل و … اشاره نمود.

باید توجه داشته باشید که اگر تمایل به بازگشت به ایران را دارید قبل از تحصیل دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران را مورد بررسی قرار دهید. وزارت بهداشت ایران هر ساله لیستی از دانشگاه های مورد تایید خود را که در سراسر جهان قرار دارند منتشر می کند بنابراین شما می توانید با مراجعه به این لیست در ارتباط با شرایط دانشگاه های اوکراین و قبل از اخذ ویزای تحصیلی یا اخذ پذیرش از دانشگاه ها اطلاع کسب کنید.

دانشگاه ملی پزشکی خارکف

تحصیل در مقطع لیسانس پرستاری از این دانشگاه تمام مهارت های اساسی پرستاری را برای دانشجویان فراهم می کند. این برنامه درسی جنبه های عملی و نظری پرستاری را در بر می گیرد که شامل مواردی همانند: مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه، ارتقاء سلامت، آموزش بهداشت و همچنین مهمتر از همه دامنه گسترده ای از اقدامات درمانی، توانبخشی و پرستاری. این دانشگاه دوره های کارشناسی ارشد پرستاری را نیز ارائه می دهد. علاوه برآن، دانشجویان مهارت های پرستاری خاص را که در زمینه های مختلف اعمال می شود را خواهند آموخت که عبارتند از: پرستاری پزشکی، پرستاری روانپزشکی، جراحی پرستاری و پرستاری برای زنان و کودکان.

هدف از برنامه لیسانس پرستاری در دانشگاه ملی پزشکی خارکف، آموزش پرستاران برای انجام مسئولیت های حرفه ای با همکاری نزدیک با بیماران است. دانشجویان در رشته پرستاری باید مهارت های ارتباطی خوبی داشته باشند تا بتوانند در توسعه مراقبت های بهداشتی شرکت کنند.

شرایط تحصیل پرستاری در اوکراین

دانشگاه لوگانسک اوکراین

این دانشگاه پرستاری را یک هنر می داند. هنری که آماده ی فداکاری های منحصر به فردی است. دانشکده این دانشگاه دارای سابقه ای غنی و شهرت بسیار زیادی می باشد. همچنین این دانشگاه یکی از دانشگاه های تحقیقاتی کشور اوکراین است که رشته پرستاری را در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می دهد.

تمام مقاطع تحصیلی از کاردانی تا کارشناسی ارشد پرستاری در این دانشگاه برای دانشجویان علاقه مند ارائه داده می شود. شهریه برای هر دوره در دانشگاه علوم پزشکی لوگانسک متفاوت است.

دانشگاه ملی پزشکی اودسا اوکراین

این دانشگاه دوره کارشناسی پرستاری را برای دانشجویان علاقه مند به این رشته ارائه می دهد، این دانشگاه همچنین دارای آموزش عالی پرستاری است. دوره تحصیل رشته ی پرستاری برای شرایط تمام وقت روزانه 2 سال تحصیلی و برای بخش پاره وقت تحصیلی پرستاری 3 سال تحصیلی است. ابتدا دانشجویان دوره های اساسی و پایه ای پزشکی و بیولوژیک را مطالعه خواهد کرد، سپس تحت نظارت اساتید در موقعیت های مختلف به مطالعه موضوعات بالینی و پرستاری می پردازند.

آموزش های عملی پرستاری به همراه تئوری نیز در بخش های مختلف دانشگاه و همچنین در کلینیک ها ارائه می شود. فارغ التحصیلان این رشته مدرک لیسانس خود را دریافت می کنند و می توانند به راحتی برای کار در رشته پرستاری چه در اوکراین و چه در سایر کشور های اروپایی مشغول شوند. برای رشته پرشتاری همایش های علمی بین المللی، نمایشگاه ها، سمپوزیوم ها و سخنرانی های بسیاری توسط دانشگاه برگزار می شود. به همین علت دانشجویان می توانند در بهترین موقعیت علمی به تحصیل خود مشغول شوند.

دیدگاه شما چیست؟

تذکر: تگ های Html مجاز نمی باشد