تحصیل در مدارس کشور اوکراین

 

مدارس اوکراین

اوکراین در اروپای شرقی واقع شده است. در شرق اوکراین، کشور روسیه قرار دارد و از بخش غربی این کشور، سرزمین های لهستان، اسلوواکی و مجارستان هم مرز اوکراین می باشند؛ این کشور دارای جمعیتی بیش از 40 میلیون نفر بوده و نوع حکومت آن جمهوری می باشد. بسیاری از اشخاص با اهداف گوناگونی چون سرمایه گذاری و اشتغال به ین کشور مهاجرت می کنند اما به دلیل پیشرفت در زمینه های آموزشی و دستیابی موسسات آموزش عالی و دانشگاه هایی همچون Lviv Danylo Halytsky Medical University به درجات عالی جهانی، بسیاری از افراد با هدف تحصیل در مقاطع گوناگون به کشور اوکراین سفر می نمایند. تحصیلات الزامی در کشور اوکراین از 6 سالگی شروع می شود و 11 سال ادامه دارد و آموزش کودکان در خانه در این کشور قانونی بوده و در قانون آموزش و پرورش اوکراین مجاز می باشد. در این مطلب قصد داریم به توضیحاتی درباره تحصیل در مدارس کشوراوکراین بپردازیم.

سیستم آموزشی این کشور به 5 سطح تقسیم می‌ شود که عبارتند از:

مهدکودک

ابتدایی

راهنمایی

آموزش متوسطه

کارشناسی ‌ارشد

مدارس دولتی اوکراین و نظام آموزشی این کشور

تحصیل در مدارس کشور اوکراین با توجه به کیفیت عالی و بی نظیر ارائه آموزش و همچنین حضور افراد متخصص جهت تدریس هر دوره در مدارس و آموزشگاه های برتری همانند Kyiv School of Economics باعث علاقه مندی خانواده ها و اشخاص از تمام نقاط جهان گشته است.

طبق قوانین نظام آموزشی این کشور کمتر از 10% مدارس فعال در زمره مدارس خصوصی قرار دارند؛ دلیل این امر را می توان به ممتاز بودن مدارس دولتی در زمینه های گوناگون و همچنین عدم نیاز به فعالیت دسته ثانویه ای از مدارس با شهریه های گزاف جویا شد؛ از مزیت های تحصیل در مدارس خصوصی اوکراین می توان به وجود معلمین درجه 1 در هر درس و همچنین ارائه آموزش هایی در زمینه ارتقای سطح خلاقیت و افزایش اعتماد به نفس اشاره کرد.

تحصیل در اوکراین

هزینه تحصیل در اکثر مدارس دولتی این کشور به صورت رایگان بوده بنابراین خانواده ها می توانند فرزندان خود را در هر یک از مقاطع ابتدایی، راهنمایی و متوسطه ثبت نام کنند. هرچند که تحصیل در مهدکودک و پیش دبستان برای کودکان اوکراینی اجباری نمی باشد، اما کودکان 5 الی 6 ساله مطالبی در زمینه تقویت زبان را طی شرکت در این دوره ها می آموزند.

مدارس کشور اوکراین شامل مدارس عادی، شبانه‌ روزی و مدارس از راه دور می باشد. مدارس عادی در این کشور در سال 1958 میلادی دارای 12 پایه بودند که در سال 1965 میلادی به 10 پایه کاهش یافت، تمام مدارس اوکراین باید سطح های آموزشی (ابتدایی، راهنمایی و متوسطه) را ارائه دهند تنها مدارسی که از راه دور هستند می ‌توانند دو سطح ابتدایی و راهنمایی را ارائه دهند. امروزه دوره آموزشی در مدارس اوکراین به 3 مقطع ابتدایی (4 سال) و راهنمایی (5 سال) و 2 سال هم دوره تکمیلی تقسیم شده است.

دانش آموزان در مدارس از ابتدا با سه سطح A,B,C و نمره سنجیده می‌ شوند معیار سنجش از 1 تا 4(ضعیف)، 5 تا 9(متوسط) و 10 تا 12 (عالی) را تشکیل می‌ دهد. در واقع باید گفت هدف از تحصیل در کشور اوکراین این است که به دانش‌ آموزان، هنر و علوم مختلف را بیاموزند و همچنین چگونگی استفاده از آن ها را به ‌طور عملی یاد بگیرند.

مدارس دولتی کشور اوکراین دارای کلاس هایی با حداکثر ظرفیت 25 الی 30 نفره بوده و ارائه خدمات متنوعی همچون برگزاری دوره های پیشرفته تحصیلی برای دانش آموزان، کلاس های تفریحی و آموزش مهارت های جانبی، برخورداری از کتابخانه های مجهز و سالن های ورزشی، کیفیت و جذابیت تحصیل را برای دانش آموزان این کشور ارتقا داده اند. هرچند این کشور از سال 1992 تا به امروز کشوری مستقل به شمار می آید اما همچنان رد پای نظام و تقویم آموزشی روسیه در این سرزمین هویدا است؛ به گونه ای که در بسیاری از مدارس علاوه بر آموزش زبان اوکراینی، ارائه دروس به زبان روسی را نیز در برنامه های سالانه خود گنجانده اند.

برنامه های درسی در مدارس

اخذ ویزای تحصیلی اوکراین

برنامه های درسی در مدارس کشوراوکراین شامل کلاس زبان اوکراینی، ادبیات اوکراینی، ادبیات جهان، یک زبان خارجه، تاریخ اوکراین، هندسه، جغرافیا، تاریخ جهان، جبر، تربیت‌ بدنی، شیمی، فیزیک، زیست‌ شناسی، موسیقی و هنر است. در برخی مدارس کشور اوکراین دروس محیط زیست و در برخی از مدارس مدنی به عنوان درس های فوق برنامه ارائه می ‌شود. تمام دروس تقریبا 1 الی 2 بار در هفته در برنامه های کلاسی درج شده اند و با وجود حجم زیاد دروس، بخشی از روز در مدارس به فعالیت ‌هایی مانند کاراته و شطرنج و همچنین برنامه‌هایی مثل تمرین داستان‌ خوانی، نمایشنامه، آموزش ترانه‌ های محلی و گروه کر در برنامه هفتگی اختصاص داده شده است. برنامه هایی مانند فوتبال، موسیقی، هاکی و تنیس نیز به عنوان دروس بعد از ساعت مدرسه ارائه می ‌شود که دانش ‌آموزان می ‌توانند به دلخواه و با توجه به علایق و استعدادهایشان از آنها استفاده کنند.

آموزش ‌عالی در این کشور هم دولتی و هم خصوصی است و دانش‌ آموزانی که قصد استفاده از آموزش دولتی را دارند باید با حداقل نمرات 5 وارد دانشگاه شده تا بتوانند از بورسیه تحصیلی استفاده کنند. مدت زمان مدرک تحصیلی در دانشگاه ‌های اوکراین کارشناسی (چهار سال) و کارشناسی ‌ارشد حدود (پنج الی شش سال) است.

هزینه های تحصیل در مدارس دولتی اوکراین

اکثر مدارس دولتی در این کشور مختلط بوده و حتی مدرسه ایرانی واقع در این کشور که تحت نظارت آموزش و پرورش کشور ما بوده نیز ارائه آموزش به دانش آموزان دختر و پسر را به طور همزمان در کلاس های درس انجام می دهد. علی رغم اینکه تحصیل در مدارس دولتی اوکراین دارای مزایای متعددی می باشد، دریافت ویزای همراه برای خانواده فرزندان به سختی امکانپذیر می باشد. هزینه تحصیل در مدارس دولتی اوکراین بسیار ناچیز بوده و در بسیاری از موارد رایگان می باشد. صرفنظر از مبالغ اندکی که جهت کمک به اقتصاد مدرسه دریافت می گردد، همچنین خانواده ها هزینه ای بابت دریافت کتب درسی نیز پرداخت نخواهند نمود.

هزینه تحصیل در مدارس بین المللی اوکراین به طور متوسط حدود 20000$ (دلار آمریکا) می باشد و تدریس به زبان انگلیسی می باشد. ذکر این نکته حائز اهمیت است که این مدارس همانند مدارس دولتی و خصوصی، دوره هایی نظیر اجرای نمایش، طراحی، یادگیری موسیقی و سایر شاخه های هنر در این مدارس ارائه می شود. هزینه تحصیل در مهدکودک ها نیز به طور ماهانه حدود 60$ (دلار آمریکا) برآورد شده است.

دیدگاه شما چیست؟

تذکر: تگ های Html مجاز نمی باشد