سرمایه گذاری در کشور اوکراین

 

اقامت سرمایه گذاری در اوکراین

با روش‌های مختلفی می‌توان در کشور اوکراین سرمایه‌گذاری کرد که هر یک از این روش‌ها شرایط و نیازمندی‌های خاصی را در خود جای‌داده است، مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری یکی از روش‌هایی است که عموماً به‌واسطه آن می‌توان اقامت کشور اوکراین را دریافت نمود. در این مقاله ما به بررسی شرایط مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری به اوکراین می‌پردازیم پس با ما همراه باشید تا اطلاعات لازم در این زمینه را به شما ارائه دهیم.

بررسی جامع شرایط سرمایه‌گذاری:

کشور اوکراین در اروپای شرقی واقع‌شده است که کشورهای بلاروس، روسیه، مجارستان، لهستان، رومانی، اسلوواکی و مولداوی در همسایگی آن جای گرفته‌اند. این کشور با دریای آزوف و دریای سیاه نیز مرز آبی دارد. پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 این کشور استقلال خود را اعلام کرد. در سال‌های ابتدایی استقلال، اقتصاد اوکراین به‌شدت با شکست مواجه شد و فقر و تورم در این کشور غوغا کرد. اما امروزه باسیاست‌های دولت وضعیت اقتصادی کشور اوکراین تا حدودی بهبود یافته و جزو کشورهای درحال‌توسعه می‌باشد. پایتخت کشور اوکراین شهر کی یف است که مهم‌ترین شهر توریستی نیز می‌باشد. واحد پول کشور اوکراین گریونا یا UAH  است، 28 گریونا معادل 1 دلار آمریکا است و 1 گریونا حدود 910 تومان است . اقتصاد اوکراین بیشتر بر صنایعی همچون صنایع شیمیایی و مربوط به فلزات و کشاورزی استوار است. بیشترین حجم صادرات کشور اوکراین  را تولیدات غذایی، فلزات آهنی و غیر آهنی، سوخت و فرآورده‌های نفتی، مواد شیمیایی و تجهیزات حمل‌ونقل تشکیل می‌دهد.

سرمایه‌گذاری در کشور اوکراین روش‌های مختلفی همانند ثبت شرکت، خرید ملک و خرید اوراق قرضه دولتی و … دارد . در ادامه به بررسی شرایط و ضوابط هر یک از روش‌های سرمایه‌گذاری در اوکراین می‌پردازیم و شاخص‌های تأثیرگذار بر سرمایه‌گذاری و استاندارهای سرمایه‌گذاری در اوکراین را بررسی می‌نماییم.

اخذ اقامت از طریق سرمایه‌گذاری:

همان‌طور که در مطالب بالا اشاره کردیم روش‌های مختلفی برای اخذ اقامت کشور اوکراین وجود دارد که یکی از راه‌های اخذ اقامت اوکراین سرمایه‌گذاری می‌باشد. البته سرمایه‌گذاران بین‌المللی روش‌های محدودتری برای سرمایه‌گذاری در کشور اوکراین پیش رو دارند که یکی از مرسوم‌ترین این روش ثبت شرکت در این کشور می‌باشد. البته باید این نکته را بیان کرد که ثبت شرکت به تنهایی منجر به اخذ اقامت در کشور اوکراین برای فرد بین‌المللی نمی‌گردد و شخص باید حداقل مبلغی را به دلار در شرکت خود سرمایه‌گذاری کند. سرمایه گذران می‌توانند با خرید بیزینس (Business) در اوکراین نیز سرمایه‌گذاری انجام دهند. سرمایه‌گذاران ابتدا یک اقامت موقت 1 ساله دریافت می‌نماید و پس آن می‌توانند درخواست اقامت دائم دهند. سایر روش‌های سرمایه‌گذاری خرید ملک یا خرید اوراق قرضه دولتی است که امروزه سرمایه‌گذاری از طریق خرید اوراق قرضه دولتی در کشور اوکراین بسته‌شده است.

سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت:

ثبت شرکت در اوکراین یکی از راه‌های سرمایه‌گذاری می‌باشد که سرمایه‌گذاران و افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند پیش روی دارند. این کشور به سرمایه‌گذاران بین‌المللی و افرادی که مقیم اوکراین هستند اجازه ثبت شرکت را می‌دهد. رایج‌ترین نوع ثبت شرکت تجاری در اوکراین شرکت با مسئولیت محدود می‌باشد که بیش از ۹۰ درصد از شرکت‌ها بدین‌صورت هستند. در این نوع شرکت‌ها سرمایه شرکا به سهام تقسیم می‌شود و هر یک از این افراد یا شرکا به اندازه سهم خود مسئول بدهی‌های شرکت می‌باشند. اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند به راحتی و بدون در نظر گرفتن کشور و تابعیتشان مؤسس ثبت شرکت باشند.

شرایط اقامت سرمایه گذاری در اوکراین

ثبت شرکت در کشور اوکراین دارای ضوابط و مقرراتی است که در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم.

قوانین ثبت شرکت:

 • در ابتدا سرمایه‌گذار بین‌المللی باید شماره شناسه مالیاتی خود را دریافت نماید، درواقع دریافت شماره شناسه مالیاتی برای انجام هرگونه تجارتی در اوکراین اجباری است.
 • دومین مرحله ثبت شرکت :  دریافت مجوز کار از اداره کار این کشور می‌باشد، فرد سرمایه‌گذار پس از دریافت این مجوز می‌تواند سمت خود را به مدیر رسمی شرکت تغییر دهد.
 • افرادی که دارای سمت مدیرعامل شرکت هستند نمی‌توانند شخصاً درخواست اجازه کار دهند. بدین معنا که ابتدا می‌بایست از طرف یک کارفرما این کار صورت پذیرد. اصولاً برای ثبت شرکت در کشور اوکراین ابتدا یک شخص حقوقی اوکراینی باید به‌عنوان مدیرعامل محسوب گردد و پس‌ازآن سرمایه‌گذار بین‌المللی به‌عنوان مدیرعامل انتساب می‌گردد و شخص حقوقی ( اوکراینی) اخراج می‌گردد.
 • سرمایه‌گذار نباید کمتر از 100 هزار دلار آمریکا در شرکت سرمایه‌گذاری کند..

مدارک موردنیاز اخذ اقامت از طریق سرمایه‌گذاری:

 • ارائه اصل شناسنامه و ترجمه آن به انگلیسی
 • ارائه اصل کارت ملی و ترجمه آن به انگلیسی
 • گذرنامه که حداقل 6 ماه تا پایان اعتبار آن فرصت باقی است
 • عکس مخصوص گذرنامه
 • ارائه تمکن مالی مناسب
 • ارائه مدارک بیزینسی در صورت راه‌اندازی کسب‌وکار دلخواه
 • در صورت اخذ اقامت اوکراین برای افراد خانواده نیازمند ارائه مدارک هویتی و گذرنامه همسر و فرزندان هستید.

مدارک موردنیاز جهت ثبت شرکت:

 • کپی پاسپورت شخص سرمایه‌گذار
 • کپی از شماره شناسه مالیاتی سرمایه‌گذار
 • لیست فعالیت‌های پیشنهادی در شرکت
 • مشخصات متقاضی شامل آدرس، ایمیل ، شماره تماس و
 • وکالت‌نامه محضری به شخص حقوقی برای انجام تمام مراحل ثبت شرکت

دیدگاه شما چیست؟

تذکر: تگ های Html مجاز نمی باشد