موزه های کشور اوکراین (2)

 

موزه کشور اوکراین

کشور اوکراین یکی از کشوری زیبا در شرق اروپاست که در همسایگی کشورهای بلاروس، روسیه، لهستان، رومانی، مولداوی، مجارستان و اسلواکی در قرار دارد. این کشور همچنین با دریای سیاه و دریای آزوف نیز هم‌مرز است و طبیعت بکر آن با کوهستان‌ها و مراتع سرسبز هر ساله گردشگران را از سراسر دنیا به این کشور خارق‌العاده می‌کشاند. در ادامه این پست قسمت دوم موزه های کشور اوکراین را به شما معرفی کرده ایم.

موزه بولگاکوف

موزه بولگاکوف در شهر کیف یا کی اف اوکراین قرار دارد.این شهر زادگاه بسیاری از محققان و دانشمندان است و ازلحاظ صنعتی،فرهنگی و علمی جایگاه مهمی در اروپای شرقی داد.

این موزه ،موزه ادبیات می‌باشد که به یادبود میخائیل بولگاکوف نویسنده روسیه‌ای بناشده . قدمت این  موزه موجب شده که به یکی از قدیمی‌ترین ساختمان‌های شهر کی اف تبدیل شود .جمع‌آوری آثار موجود در موزه بولگاکوف  در طی 2 سال یعنی از سال 1989 تا تاریخ 15 می سال 1991 هم‌زمان با 100 امین سالگرد تولد میخائیل بولگاکوف به اتمام رسید . بیش از 2500 اثر در این موزه قرار دارد که همگی متعلق به این نویسنده می‌باشد و شامل وسایلی نظیر کتاب‌ها ،کارت‌پستال‌های وی و وسایل شخصی نویسنده است.

مشهورترین اثر میخائیل بولگاکوف مرشد و مارگاریتا در موزه بولگاکوف قرار دارد . مرشد و مارگاریتا یکی از رمان‌های جذاب و پیچیده روسی است که  عناصر فلسفی، عاشقانه، فانتزی و کمی طنز را هم‌زمان باهم در بستر داستانی پر کشش و خواندنی در اختیار خواننده می‌گذارد.

موزه پیسانکا اوکراین

در 23 سپتامبر سال 2000 در جریان 10 جشنواره بین‌المللی Hutsul موزه پیسانکا در غرب اوکراین افتتاح شد. بخش‌های داخلی و بیرونی گنبد شبیه به پیسانکا رنگ میزی شده است ،بخش‌های داخلی این موزه شباهت زیادی به تخم‌مرغ  یا پیسانکا(با 14 متر ارتفاع و 10 متر قطر) دارد.  بیش از 10 هزار مجموعه دائمی پیسانکا از سراسر استان‌های اوکراین در این موزه قرار دارد.

مجموعه تخم‌مرغ‌های عید پاک اوکراین  شامل آثاری خلاقانه با طرح‌های سنتی، مدرن و حتی قدیمی متعلق به قرن نوزدهم و بیستم است.این تنها موزه در جهان است که به پیسانکا اختصاص داده‌شده  و در آگوست سال 2007 به رسمیت شناخته شد.

در این موزه نمونه‌های دیگری تخم‌مرغ تزئین شده از کشورهای دیگر اسلاو (بلاروس، جمهوری چک، لهستان) و سرزمین‌های  دورتر (رومانی، سوئد، ایالات‌متحده، کانادا، فرانسه، پاکستان، سریلانکا، هند) هم وجود دارد. در این موزه گالری نمایشگاه‌های موقت pysanka و سنت Hutsul عید پاک اقوام مختلف هم به نمایش درمی‌آید. 

موزه مینیاتوری کیف (Mykola Syadristy Microminiatures Museum)

 یکی از جذاب‌ترین موزه‌های اوکراین ، موزه مینیاتوری است که در شهر کی اف اوکراین واقع‌شده است. آثار موجود در این موزه خاص توسط هنرمند اوکراینی میکولا سیادریستی خلق‌شده‌اند . این آثار توسط فناوری ویژه‌ای در ابعاد بسیار کوچک ساخته‌شده ، تقریباً هر هنری که در این موزه مشاهده می‌کنید خاص و منحصربه‌فرد می‌باشد که نظیر آن  را در هیچ جای دیگر مشاهده نمی‌کنید . این هنرمند به کشوهای زیادی نظیر ژاپن ،استرالیا،چین ،شیلی و کانادا سفرکرده و به‌عنوان بهترین هنرمند مینیاتور جهان شناخته‌شده.

 گردشگران زیادی به دلیل موقعیت قرارگیری این موزه و نزدیک بودن آن  به دیگر جاذبه‌های اوکراین مانند کلیسای پچرسکی لاورا از این موزه بازدید می‌کنند .

موزه باستان‌شناسی اودسا

 از جاذبه‌های معروف شهر اودسا ،موزه باستان‌شناسی اودسا می‌باشد که یکی از بزرگ‌ترین مجموعه آثار باستانی دنیا به شمار می‌رود . یکی از قدیمی‌ترین ساختمان‌های شهر اودسا ، ساختمانی است که موزه باستان‌شناسی در آن قرارگرفته،  قدمت این ساختمان به سال 1825 میلادی برمی‌گردد . ساختمان باستان‌شناسی دوطبقه می‌باشد که در هر طبقه حدود 5 اتاق وجود دارد.

آثار موجود در موزه باستان‌شناسی اودسا

 بیش از 160 هزار  اثر در این موزه نگهداری می‌شود که از کشورهای مختلفی نظیر قبرس، مصر، یونان و ایتالیا جمع‌آوری‌شده است . بعضی از این آثار به عصر حجر تعلق دارد.در  این موزه بیش از 33 هزار جلد کتاب علمی و قدیمی وجود دارد که اغلب این کتاب‌ها به دانشمندان برجسته اکراین تعلق دارند.

جالب است بدانید که در این مجموعه آزمایشگاه‌ترمیم آثار باستانی نیز وجود دارد و متخصصان این آزمایشگاه همواره در حال ترمیم و نگهداری از آثار این موزه باستانی می‌باشند. یک نمایشگاه دائمی به نام بولتنکو ام اف هم در این موزه قرار دارد .

 

دیدگاه شما چیست؟

تذکر: تگ های Html مجاز نمی باشد